Erişilebilirlik

Amerikan Ekonomisi Düzeliyor


Son bir yıldır ilk kez Amerikan ekonomisinde büyüme kaydedildi. Amerika Ticaret Bakanlığına göre, ülkenin Hayri Safi Yurtiçi Hasılası yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,5 oranında arttı. Bu son iki yılın en iyi rakamı. Ancak uzmanlar bu iyi haberin milyonlarca işsize ve evlerine kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalanlara yetmediğini söylüyor.

12 ay süren sürekli düşüşün ardından Amerikan ekonomisi düzelmeye başladı. Bu düzelmenin bir nedeni, ev satışlarının artması ve hükümetin eski arabalarını değiştirenlere yaptığı para yardımı. Yüzde üç buçukluk büyüme uzmanların beklediğinden daha iyi bir sonuç olsa da Ticaret Bakanlığı üst düzey yetkilisi Steven Landefeld henüz ayrıntılı verilere sahip olmadıklarını söylüyor:

Daha kapsamlı verilere ulaştığımız zaman önümüzdeki tablo da berraklaşacak. Bu ilk rakamlar halka ve özel sektöre güvenilir bir ilk bilgi sunabilmeyi amaçlıyor.

Üçüncü çeyrek yıl raporu, New York Borsası’nda Amerikan ekonomisinin düzelmeye başladığı yolundaki inancı güçlendirdi.

Ancak sıradan vatandaş için kutlama yapmak için henüz bir neden yok. ABC Televizyonu ve Washington Post gazetesi tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması, Amerikalılar’ın yüzde 82’sinin ülkenin hala ekonomik gerileme içinde olduğuna inandığını gösteriyor. Araştırmayı Gary Langer yapmış:

Amerikalılar ekonomik durum konusunda hala endişeli. Uzmanlar bir düzelmenin geldiğini söylese de halkın çoğu bunun etkisini günlük yaşamlarında görmeye başlamadı. Bu etkiyi hissetmek daha uzun zaman sürebilir.

Başkan Barack Obama ekonomik verilerden memnunluk duyduğunu söylemekle birlikte, daha yolun başında olduklarını kabul etti:

Bu rapor gerçek gelişmeye işaret etse de ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu ölçmek üzere kullandığım kriter yurtiçi hasılanın büyümesi değil, ne kadar iş imkanı yaratıldığı ve ailelerin faturalarını ne kadar rahatlıkla ödediğidir.

Birçok ekonomistin taşıdığı genel korku, büyümenin önümüzdeki yıl tekrar düşme olaasılığı. Wells Fargo’dan John Silva bir diğer önemli etkenin tüketici harcamalarındaki durum olacağını söylüyor. Bu harcamalar ekonominin üçte ikisini oluşturuyor:

Tüketici harcamaları işsizlik azalınca artmaya başlayacak. Bu da gelecek yılın yarısından sonra başlayabilir. O zaman gerçek tüketici güveni ve istihdam artışı görebileceğiz.

Uzmanlar işsizliğin azalmasının tam bir ekonomik kalkınma işareti olacağını söylüyor. İşsizlik sigortasına başvuranların sayısında azalma olsa da uzmanlar 6 Kasım’da yayınlanacak raporda işsizlik oranının yüzde 9,9’a çıkacağını tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG