Erişilebilirlik

Fransız Şirketlerindeki İntiharların Önü Alınamıyor


Fransa’da çalışma koşulları nedeniyle yaşanan intiharların önü alınamıyor. France Telecom’da, sayısı yalnızca bir buçuk yılda 27’ye yükselen intihar salgını şimdi de Fransa’nın en büyük silah ve güvenlik sistemleri üreten firması Thales ve otomotiv devi Peugeot’ya sıçradı. Thales’te çalışan 45 yaşındaki bir işçi, firmadaki çalışma koşulları nedeniyle intihar etti. Aynı gün bir intihar haberi de ülkenin otomotiv devi Peugeot’dan geldi.

Thales 50 ülkede 68 bin çalışanıyla uzay, savunma, istihbarat ve iletişim teknolojisi alanında elektronik üretim yapan bir dünya devi. Fransa’nın kuzey kenti Rennes yakınlarındaki Thales Fabrikası’nda 45 yaşındaki bir kadın çalışan geçtiğimiz Cuma günü, çalışma koşullarının baskısı nedeniyle intihar etti.

İşyerinde etkili olan CFTC Sendikası yetkilileri intihar eden bayan çalışanın yöneticilik görevinin ardından daha kötü bir göreve gönülsüzce atandıktan sonra bir yıldır zor durumda olduğunu anlattı. Sendika temsilcileri bir kaç ay önce sözkonusu çalışan hakkında yönetimin tavrını eleştiren bir mektup gönderdiklerini ve yönetimi uyardıklarını da belirtiyorlar. Sendika, 8 Ekim tarihinde, Thales yönetiminden, çalışma koşullarını tartışmak üzere toplantı da talep etmiş ve hala yönetimin yanıtını bekliyor. Fabrikanın 530 çalışanı, arkadaşlarının intiharını öğrendikten sonra, yönetimi protesto etmek için Pazartesi günü greve gitme kararı aldı. Thales yönetimi ise intihar olayı üzerine “Dinleme ve psikolojik destek birimi” kurdu. Yönetime defalarca çalışanlar üzerindeki baskıyı kaldırmaları yönünde çağrıda bulunduklarını da belirten sendika yetkilileri, ancak intihardan sonra önlem almaya başlandığından şikayet ediyor.

Thales ile aynı gün başka bir intihar haberi de ülkenin otomotiv devi Peugeot’dan geldi. Paris’in güneyinde Yvelines bölgesinde bulunan Peugeot’nun Velizy fabrikasında çalışan 40 yaşlarındaki bir işçi de Cuma günü öğleden sonra intihar etti. Peugeot yönetimi çalışanın mesleki sorunlarından değil özel yaşamından kaynaklı olarak intihar ettiğini öne sürüyor. Çalışanın intihar nedenini araştırmak üzere soruşturma başlatan Peugeot yönetimi, üzücü olayın çalışanlarla psiko-sosyal risklere karşı önlem anlaşması” imzalandıktan bir kaç gün sonra olduğuna dikkat çekiyor. Firma, France Telecom’daki intihar dalgasının ardından bünyesindeki 5 sendikayla bir araya gelerek iş yerinde stresle mücadele için ortak önlem alma konusunda anlaşma imzalamıştı. Peugeot’da da 2007 yılında 6 çalışan çalışma koşulları nedeniyle intihar etmişti. Kriz nedeniyle ağırlaşan çalışma koşulları karşısında çalışanları fazlaca dinlemeyen yönetimlerin ancak intihar dalgaları yükseldikten sonra aldıkları önlemler şimdilik bu dalganın önünü almaya yetmiyor.

XS
SM
MD
LG