Erişilebilirlik

Pakistan Ordusu Kotkay'ı Ele Geçirdi


Pakistan ordusu Taleban liderlerinden Hekimullah Mesud'un memleketi Kotkay'ı ele geçirdi. Güney Veziristan bölgesinde operasyonlar sürüyor.

Askeri sözcü Tümgeneral Athar Abbas Koktay'ı bugün ele geçirdiklerini, askerlerin güvenliği sağlamaya çalıştığını açıkladı. Sözcü, militanların evlerin çoğunu sığınağa dönüştürdüğünü belirtti. Çatışmalarda 12 militan ile iki askerin öldüğü açıklandı.

Pakistan ordusu bir haftadır Afganistan sınırındaki Güney Veziristan bölgesinde Taleban militanlarına karşı kara harekatı yürütüyor. Çatışmalarda şu ana kadar 163 militan ve 23 asker öldü. Çatışmalar nedeniyle binlerce kişi yurtlarını terketmek zorunda kaldı. Ölü ve yaralı sayısı tarafsız bir kaynaktan doğrulanamıyor.

Operasyonların başlamasından önce Taleban militanlar toplam 200 kişinin öldüğü bir dizi saldırı düzenlemişti.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, "saldırıların şiddeti karşısında korku sergilemeyeceklerini," operasyonların devam edeceğini vurguladı.

Ülke genelinde olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, okullar Pazartesi gününe kadar kapatıldı.

Bu arada, ülkenin kuzeybatısındaki Bajaur bölgesinde bir Amerikan füze saldırısında 15 kişi öldü. Yetkililer Maulvi Fakir adlı Taleban liderinin evinin hedef alındığını ancak Fakir saldırıdan kurtulduğunu açıkladı. Ölenler arasında Fakir'in akrabaları ve yabancı militanlar olduğu sanılıyor.

XS
SM
MD
LG