Erişilebilirlik

Enerji Bakanları Fransa'da Toplandı


Dünyanın 28 ülkesinin üyesi olduğu Uluslararası Enerji Ajansı Bakanlar toplantısı Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. Toplantıda Türkiye’yi Enerji Bakanı Taner Yıldız temsil etti. Yıldız, Fransa’nın Türkiye’deki nükleer enerji ihalelerine ve Nabucco projesine dahil olma talebini değerlendirirken, Fransa’nın, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğine karşı çıktığını ve enerji başlığının açılmasını reddeden bir ülkenin enerji ihalelerinde etkili olamayacağını söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 35 yıl önce petrol krizinin ardından OECD bünyesinde kuruldu. Amacı, üye ülkelerin petrolle ilgili sorunlarına çözüm getirmek. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın 28 ülkesi Enerji Ajansı’yla danışarak petrol politikasını oluşturuyor. Ajansın 35’inci kuruluş yıldönümüne de denk gelen Bakanlar Toplantısı dün, Paris’te OECD Konferans Salonu’nda başladı. Toplantıda ''enerji ve çevre'', ''enerji güvenliğinin korunması'' ve ''küresel kriz ortamında sürdürülebilir enerji kaynakları'' konuları ele alındı. Bu yılki toplantıya yeni küresel güçler Çin, Hindistan ve Rusya da özel davetli olarak çağırıldı. Toplantıya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldı. Yıldız, burada başta Rusya ve Amerika enerji bakanları ile olmak üzere çok sayıda ikili görüşmede bulundu. Toplantılara ajansın kurucularından Dr. Henry Kissenger ve Viscount Etienne Davignon da konuşmacı olarak katıldı.

Görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen Yıldız’a yabancı medya organlarından Nabucco projesindeki son durumla ilgili gelen bir soru üzerine Bakan Yıldız, "Nabucco konusunda çalışmaların sürdüğünü, ülkelerin kendi milli şirketlerini oluşturmaya devam ettiğini, 6 ay içinde bunların tamamlamasıyla inşaatın başlayacağını ümit ettiklerini” söyledi. Yıldız, Nabucco ve Güney Akım projelerinin birbirlerine alternatif değil, birbirlerini tamamlayan projeler olduğunu vurguladı, Avrupa'da giderek artan gaz ihtiyacı (522 milyar metreküpten 700 milyar metreküpe çıkması öngörülüyor) göz önüne alındığında, iki projenin de gerekli ve önemli olduğunun anlaşılacağını dile getirdi.

Amerika’nın Sesi’nin özel sorularını da yanıtlayan Bakan Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Nicolas Sarkozy görüşmesinde, Fransızların da bu projeye girme isteğine ilişkin, bu konudaki gelişmeleri Fransa’nın Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki tavrının belirleyeceğini dile getirdi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın Bakanlar Kurulu’nda bugün BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Başkanı Dr. Rajendra Pachauri de Enerji Teknolojilerinin geleceği konulu bir oturumda konuşacak.

XS
SM
MD
LG