Erişilebilirlik

14 Ekim Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Türkiye ile Ermenistan protokolünün imza töreninde yaşanan krizin Dışişleri Bakanı Clinton’ın yardımıyla aşıldığını yazıyor. Ancak gazete protokolün hayata geçmesinin hiç de kolay olmadığını vurguluyor:

“Soykırım konusu ve Amerika’daki bazı Ermeni gruplarının bu konuda anlaşmaya yanaşmaması hala protokolün uygulanmasına bir tehdit oluşturuyor. Tarihteki katliamların araştırılması için ortak bir komisyon kurulmasına karşı bir direniş var. Diğer yandan Ermenistan’ın Dağlık Karabağ ile etrafındaki Azeri topraklarını işgali, protokolün hayata geçmesinde daha büyük bir engel oluşturabilir. Başbakan Erdoğan, Ermenistan en azından Azerbaycan topraklarından kısmi olarak çekilmediği sürece anlaşmanın uygulanmayacağını söyledi. Bu, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan için atılması zor bir adım. Bu noktada Sarkisyan’ın ciddi ölçüde uluslararası desteğe ihtiyacı var. Bu da Bayan Clinton’ın daha fazla çalışması anlamına geliyor.”

New York Times Türkiye ile Suriye arasında vizenin kalkmasını iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyor. Gazete, Türkiye-İsrail ilişkilerinde yaşanan gerginliğe de dikkat çekiyor:

“Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, iki ülkenin 10 gün içinde eylem planına dönüşecek yaklaşık 40 protokol ve anlaşma üzerinde çalıştığını açıkladı. Savunma Bakanları, ay sonuna kadar en az üç projenin taslağını hazırlama konusunda anlaştı. Enerji yetkilileri, Arap ve Türk boru hatlarını 18 ay içinde birbirine bağlayacak bir doğalgaz projesi üzerinde uzlaşmaya vardı. Uzmanlara göre, Suriye açısından Avrupa Birliği üyeliğine aday olan Türkiye ile işbirliği, bu ülkenin Amerika ve Avrupa’daki itibarını yükseltebilir. Türkiye de bir yandan Suriye’nin uluslararası topluma katılmasını sağlarken, bir yandan da Ortadoğu’daki arabulucu konumunu güçlendirebilir.”

Christian Science Monitor gazetesi sağlık reformu tasarısının Senato Maliye Komisyonu’nda onaylanmasını önemli bir aşama olarak görüyor. Ancak gazete, sağlık reformunun yasalaşmasının önünde ciddi engeller bulunduğunu belirtiyor:

“Kongre Araştırma Servisi’ne göre, orta ve üst gelir düzeyindekilere sağlık sigortası alma zorunluluğu, önümüzdeki yılların en fazla tartışılan konularından biri olmaya devam edecek. Ancak bu zorunluluk olmadan da, Obama’nın sağlık reformu planı tamamen anlamını yitirecek. Reformun maliyetinin, genç ve sağlıklı insanların da sigorta almak zorunda bırakılmasıyla karşılanması düşünülüyor. 1990’lı yıllarda Clinton’ın gündeme getirdiği reform planı, benzer bir zorunluluk yüzünden hayata geçirilememişti. Oysa, herkese sağlık hizmeti sağlanması için, insanları sağlık sigortası almaya zorlamanın dışında da yollar var.”

USA Today Cumhuriyetçi Parti’nin her konuda uzlaşmaz bir tavra girmesini sorumsuzluk olarak görüyor. Ancak gazete, gelecek yıl yapılacak seçimler için aday olan Cumhuriyetçilerin daha gerçekçi bir tavır takındığını da ekliyor:

“Amerika’nın, ılımlı unsurlar içeren iki rakip ideolojik partiye ihtiyacı olduğunu her zaman dile getirdik. Ancak şimdi bu ihtiyaç daha da artmış durumda. Bütçe açığı, göç, eğitim gibi konularda partiler üstü çözümleri kabul edecek siyasi liderler olmadan, yaşanan ekonomik çöküşten kurtulmak mümkün değil. Bazı muhafazakâr gruplar, Cumhuriyetçi Parti’nin yeniden güç kazanması için ideolojik netliği savunuyor ve çatışmayı körüklüyor. Ancak bu yaklaşım, partinin tabanını geliştirmesinin ve ülkenin liderliğini üstlenecek duruma gelmesinin önünde bir engel oluşturuyor.”


XS
SM
MD
LG