Erişilebilirlik

Güneş Enerjisi Teknolojisinin ABD’deki Merkezi


Ohio eyaletinin Toledo kenti Amerika’nın en eski sanayi merkezlerinden biri. Oto cam fabrikalarıyla ünlü kent, son yıllarda büyük ekonomik gerilemeye sahne oldu. Bazı girişimciler şehri kalkındıracak yeni bir sanayi dalı yaratmaya çalışıyor. Bu amaçla geçen yıl Toledo’da güneş enerjisi alaninda 6 yeni şirket kuruldu.

Xunlight Şirketi Toledo’da güneş paneli üreten bir çok yeni firmadan biri. Toledo yenilenebilir enerji hareketinin tam merkezinde ve güneş paneli üretimi de bu hareketin önemli bir parçası. Xunlight’ın Başkanı Doktor Xungming Deng şöyle konuşuyor: “Toledo güneş enerjisi firmaları için çok uygun bir yer. Birincisi burada bir çok yenetenkli işçi var. Bu işçiler yıllarca otomobil ve cam sektörlerinde tecrübe kazanmış. Şimdi bu kadro, solar endüstri için malzeme üretiyor.”

19’uncu yüzyılın başında Toledo Amerika’nın cam üretim merkeziydi. Ucuz ve toptan cam üretimi burada başladı. Daha sonraları otomobil sanayii Toledo’ya taşındı. Ancak zamanla bu iki sanayi dalı da geriledi. Bugün birçok fabrikanın dumanı tütmüyor. İşsizlik oranı yüzde 12. Bu, ülke ortalamasından yüzde 2 yüksek. Ancak Norman Johnston gibi girişimciler sayesinde cam sektörü yeniden Toledo ekonomisinin önemli bir parçası haline gelecek. Johnston Toledo’yu çökmekte olan bir sanayi kentinden yenilenebilir enerji merkezi haline getirmek istiyor. Johnston’ın şirketi Solar Fields ve diğer firmalar ince şerit güneş teknolojisi geliştirmek için çalışıyor. İnce şerit teknolojisi cam kalkanların bazı kimyasallarla sıvanıp güneşe maruz kaldıklarında elektrik akımı oluşturmalarını sağlıyor. Johnston şöyle konuşuyor: “Bir kaç yıl önce ince şeridin piyasadaki yeri sadece yüzde 2’ydi.. Şimdiyse bu oran yüzde 10’u geçti. Çünkü bu yöntem güneş kalkanı üretmenin en ucuz yolu.”

Piyasalardaki bu hareketlilik Toledo’da 6 bin yeni iş açılmasını sağladı. Norm’a göre bu sayının beş yıl içinde daha da artması bekleniyor. Bölgesel Büyüme Ortaklığı’ndan Steve Weathers güneş enerjisi teknolojisindeki gelişmenin toplumsal bir çaba sonucu olduğunu söylüyor. Weathers’a göre özel sektör, kamu sektörü ve akademisyenler biraraya gelerek halkın da desteğiyle bu sanayinin büyümesi ve tanıtılması için çalıştı. Bu sürecin sonunda yeni iş imkanları ve ekonomik refah yaratılacağını herkes biliyor.

Xunlight ve Solar Fields şirketleri çalışmalarına Toledo Üniversitesi kampüsünde başlamış. Bu üniversite Amerika’daki en saygın güneş enerji teknolojisi programına sahip. Norm Johnston Solar Fields şirketinin üniversiteyle işbirliğinin başarılı olmasında önemli rol oynadığını söylüyor. Johnston şöyle konuşuyor: “Elektrik mühendisi olan ya da fotovoltaj bilgisine sahip biriyle konuşmak istediğinizde günde 4 profesörle toplantı yapabilme şansına sahibiz. Böyle bir imkanımız olduğu için çok şanslıyız.”

Toledo Üniversitesi profesörlerinden Xungming Deng, cam sanayiinin kurucuları gibi güneş enerjisi sanayiinin büyümesinin maliyetin azaltılmasıyla mümkün olacağına inanıyor. Deng’e göre bu teknolojinin halka inebilmesi için ucuza mal edilmesi gerek. Xunlight ve Solar Fields şirketleri hala başlangıç aşamasında. Solar Fields bir Alman şirketiyle ortaklık kurmuş. İki şirket de gelecek yıl içinde üretime ağırlık verip güneş teknolojisini ve Toledo’yu daha parlak yarınlara taşımayı hedefliyor.

XS
SM
MD
LG