Erişilebilirlik

Obama: Nobel Ödülü Uluslararası Bir Eylem Çağrısı


Başkan Barack Obama, Nobel Barış Ödülü’nü, 21 inci yüzyılın ortak sorunlarını karşılamada tüm uluslar için bir eylem çağrısı olarak kabul edeceğini açıkladı.

Bunun kendisi için bir sürpriz ve iltifat olduğunu belirten Obama, ödülü kendi başarılarının onaylanması değil Amerika’nın liderlik rolünün dünya halkı tarafından tanınması olarak gördüğünü söyledi.

Obama, kendisini , ödülü daha önce alan kişilerin arasında görmediğini de belirtti.

Norveç Nobel Komitesi, Oslo’da yaptığı açıklamada, Başkan Obama’nın uluslararası diplomasiyi güçlendirmek ve halklar arasında işbirliği sağlamak için gösterdiği olağanüstü çabalardan ötürü ödüle layık görüldüğünü bildirdi.

Komite ayrıca, karar verirken Obama’nın “nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya” vizyonuna özel önem verdiğini vurguladı.

Nobel komitesi Obama’nın , en zor uluslararası sorunların çözümünde bile diyalog ve uzlaşmayı tercih eden bir lider olduğunu da kaydetti.

Komite, Obama’nın dünyanın dikkatini çeken ve dünya halkına daha iyi bir gelecek için umut veren çok ender liderlerden biri olduğunu bildirdi.

Komite, ayrıca Obama sayesinde Amerika’nın iklim değişikliği sorununun çözümünde artık daha yapıcı bir rol oynadığını da belirtti.

XS
SM
MD
LG