Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanı Gül Paris'te


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Eyfel Kulesi’nin kırmızı beyaz renklere boyandığı Türkiye Mevsimi etkinlikleri çerçevesinde Paris’e geldi. Gül, Paris’e gelmeden önce Fransız medyasına röportaj vererek, “Avrupa Birliği müzakerelerinde bize engel olmayın” mesajını verdi. Gül, gezisi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Grand Palais’deki “Bizans’tan İstanbul’a: İki Kıtanın Limanı” sergisini açacak ve Sarkozy’le bir araya gelecek. Gül’ün dün akşam başlayan ziyaretinin ayrıntılarını Paris’ten Arzu Çakır’dan alıyoruz.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin belki de Fransa’da en çok konuşulduğu bir dönemde, 3 günlük resmi bir ziyaret çerçevesinde Paris’e geldi. Gül’ün gemesinden bir gün önce, Türkiye sezonu etkinlikleri çerçevesinde dünyanın en çok ziyaret edilen anıtı Eyfel Kulesi, Kültür Mevsimi’nin onuruna Türk bayrağının kırmız-beyaz renklerine boyandı. Gül, gezisine Fransa dış poltikasında etkili bir kurum olan Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü IFRI’de Fransız poltikacı ve akademisyenlerle akşam yemeğinde bir araya gelerek başladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün IFRI buluşması basına kapalı gerçekleşti.

Gül, bugün de UNESCO’nun 35’inci Genel Konferansında bir konuşma yapacak. Öğlen yemeğinde Fransa Başbakanı François Fillon ile bir araya gelecek, Fransız senatosundaki temaslarından sonra da Senato Başkanı Gerard Larcher’in onuruna verdiği akşam yemeğine katılacak. Programın en önemli bölümü ise Cuma günü başlayacak. Abdullah Gül, sabah TÜSİAD ile Fransa’nın TÜSİAD’ı diyebileceğimiz MEDEF’in ortak düzenlediği “Fransız-Türk Ortaklığı: Avrupa'da ve Dünyada Daha Güçlü Olmak” konulu panele katılacak. Ardından, Fransa’da Türkiye Mevsimi çerçevesinde dünyanın en büyük sergi saraylarından Grand Palais’de “Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı” adlı sergiyi Sarkozy ile birlikte açacak.

Bu açılışta Sarkozy ve Gül’ün yanyana gelmesi önem taşıyor çünkü bugüne kadar Sarkozy Türkiye’ye gitmediği gibi, Fransa’da Türk yetkililerle ortak bir etkinlikte buluşmaktan kaçınmıştı.

Görüşmenin ana konusu Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakere süreci ve Fransa’nın bu noktadaki tutumu. Bu konuda Sarkozy-Gül görüşmesi büyük önem taşıyor. İkinci gündem maddesi de, Fransa’nın AB yolundaki olumsuz tutumu nedeniyle donma noktasına gelen ekonomik ilişkileri canladırmak olacak. MEDEF-TUSİAD buluşmasıyla da ekonomik ilişkilere yeni bir ivme kazandırılması tartışılacak.

Fransa Türkiye İlişkileri

Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı çıkmasını Ankara Hükümeti eleştiriyor. Aralık ayında yapılacak Avrupa Birliği liderler zirvesinde Fransa’nın Kıbrıs ile ilgili Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyeceği ve müzakere başlıklarına ilişkin sorun çıkacağı da kulislerde konuşulunca Başmüzakereci Egemen Bağış soluğu Paris’te aldı. Bağış, görüşmenin ardından “müzakerelerin durdurulmayacağına ilişkin garanti aldık” diye açıklamada bulunmuştu. Şimdi gözler Gül-Sarkozy buluşmasından çıkacak sonuca çevrildi.

XS
SM
MD
LG