Erişilebilirlik

IMF - Dünya Bankası Toplantıları Bitti


İstanbul’daki IMF ve Dünya Bankası toplantılarında liderler geçen yıl başlayan küresel mali krizi değerlendirdi, yoksulluğu sona erdirmede ele alınacak yolları ve yeni ekonomik düzeni tartıştı. IMF Başkanı, değişen koşullara uyum sağlamak amacıyla kurumda yapısal reform yapma sözü verdi.

İstanbul’daki IMF-Dünya Bankası toplantılarına, içeride konuşulanlar kadar dışarıdaki gösteriler de damgasını vurdu. Göstericiler zaman zaman şiddete başvururken, konferans merkezinde katılımcılar sorunlar ve çözümleri tartıştı.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, en büyük zorluğun yoksul ülkelere kaynak sağlamak olduğunu söyledi.

"Gelecek yılın ortalarından itibaren bazı ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız. Bu durumda, en yoksul ülkelere nasıl yardım edebileceğimiz üzerine yoğunlaşmamız gerekecek."

Zoellick, Dünya Bankası’na üye ülkelerin dünyanın en yoksul 79 ülkesine hibe ve kredi sağlayacak yeni bir sistem üzerinde anlaşmaya vardığını açıkladı. Zoellick, yardım edilmezse bu yoksul ülkelerin küresel mali krizin etkilerinden kurtulamayacağını söyledi.

"Karşımızda giderek artan işsizlik, artan korumacılık eğilimleri ve verimlilik oranlarında dengesizlik gibi ciddi sorunlar var. Borçlanmanın arttığı bir dönemde faizler yükselirse, küresel ekonomi yeni darbeler alabilir."

Dünya Bankası bu yıl 33 milyar Dolar kredi verdi. Gelecek yıl da dünyanın en yoksul ülkelerine 40 milyar dolar daha borç verilmesi planlanıyor. Önümüzdeki üç yıl içinde bankanın kaynaklarına 100 milyar Dolarlık ek yapılması için görüşmeler sürdürülüyor.

Dünya Bankası 2010 sonunda 90 milyon kişinin daha aşırı yoksulluğa sürükleneceğini tahmin ediyor.

Dünya Bankası ve IMF, kredileri daha etkili hale getirmek ve gelişmekte olan ülkelere bu iki kurumda eşit oy hakkı vermek amacıyla reform çalışmaları da başlatıyor.

Uluslararası Para Fonu IMF –Dünya Bankası’nın İstanbul’dayapılan yıllık toplantılarını Ankara muhabirimiz Elif Özmenek Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Ekonomi uzmanlarından Mustafa Kutlay ile konuştu.

Söyleşiyi sağ üst köşedeki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG