Erişilebilirlik

6 Ekim Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Afganistan savaşının gerekçeleri arasında El Kaide’nin önemini yitirmeye başladığını savunuyor. Gazete, Taleban’ın El Kaide’den daha tehlikeli hale geldiğini öne sürüyor:

“Amerika’nın insansız uçak saldırılarından büyük zarar gören, Irak ve Suudi Arabistan’da darbeler yiyen El Kaide, büyük ölçüde savunmaya çekildi. Taleban ise sadece Afganistan’da değil, bir nükleer güç olan Pakistan’da da giderek etkinliğini artırıyor. Taleban’ın yenilgiye uğratılması ve Afganistan’da hükümetin ve ordunun istikrarı sağlayacak hale gelmesi yıllarca sabırlı bir biçimde çalışmayı gerektiriyor. Üstelik buna rağmen başarı sağlanamayabilir. El Kaide’nin 11 Eylül öncesindeki gibi bir sığınak elde etmesinden bağımsız olarak, Afganistan’da Taleban’ın zaferi Amerika ve müttefikleri için tam bir felaket olur.”

Los Angeles Times
Obama’nın Afganistan’a takviye birlik göndermeden önce Karzai sorununu çözmesi gerektiği görüşünde. Gazete, Karzai’nin kazandığı seçime hile karıştırıldığını hatırlatıyor:

“Amerika ve NATO Afganistan’a ne kadar asker gönderirse göndersin, Obama hangi stratejiyi benimserse benimsesin; bu çabalar kendi halkı tarafından meşru kabul edilmeyen bir yönetim işbaşında oldukça başarıya ulaşamaz. Bu meşruiyet ise büyük ölçüde seçim sonuçlarına dayanıyor. Sonuçlara yapılan itirazlar bir komite tarafından hala araştırılıyor. Ancak geçen her gün, Afgan halkının seçim sonuçlarına olan güvenini azaltıyor. Amerika, eğer gerek duyulursa seçimlerin yenilenmesine veya geçici bir hükümet kurulmasına hazırlıklı olmalıdır.”

USA Today orduda görev yapmış kişilere vaat edilen eğitim yardımının zamanında ödenmemesi nedeniyle binlerce eski askerin mağdur durumda kaldığını belirtiyor. Gazete, bu nedenle aç ve evsiz kalan kişiler bulunduğunu kaydediyor:

“Gazetelerde yer alan haberler, Kongre üyeleri ve askeri derneklerden gelen baskıların üzerine Obama yönetimi olağanüstü hal konumuna geçti. 24 bin eski askere, üçer bin dolarlık geçici ödeme yapılması kararlaştırıldı. Ancak önemli olan sorunun bu noktaya nasıl geldiğinin tespit edilmesi ve ödemelerin düzenli hale getirilmesidir. Emekli ve ordudan ayrılmış askerlerin işleriyle uğraşan Bakanlık sistemin gelecek yıl otomasyona geçeceğini açıkladı. Ancak Bakanlığın daha önceki sözleri hatırlandığında, bu vaadin de çok iyi izlenmesi gerektiği ortaya çıkıyor. İran ve Afganistan’daki savaşlarda büyük fedakârlıklar gösteren askerlerimiz, çok daha iyi bir muameleyi hak ediyor.”

Christian Science Monitor gazetesi Amerika’da kendini bir partiye bağımlı hissetmeyen seçmenlerin oranının yüzde 43’e çıktığını yazıyor. Gazete, hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partiyi bu gerçeği dikkate almaları konusunda uyarıyor:

“2010 seçimlerinden başarıyla çıkmak için, her iki partinin de bu bağımsız seçmen kitlesini çok iyi analiz etmesi gerekiyor. Ekonomik durgunluk, siyasi zeminde de önemli kaymalara neden oldu. Ortadaki seçmenler, en çok ekonominin gidişinden ve dev boyutlara ulaşan bütçe açığından kaygılanıyor. Devlet sağlık sigortası ve önceden var olan hastalıkların da sigorta kapsamına alınması gibi amaçları desteklemekle birlikte, pahalı olması ve kamu sektörünü güçlendireceği gerekçeleriyle sağlık reformuna karşı çıkıyorlar. Bağımsızlar, sorunların çözümü için Kongredeki Demokrat veya Cumhuriyetçi liderlerden çok başkan Obama’ya güveniyorlar. Bu da Obama’nın tarafsız seçmene kulak vermesini zorunlu kılıyor.”

XS
SM
MD
LG