Erişilebilirlik

IMF - Dünya Bankası Toplantıları Başladı


Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası 2009 yıllık toplantısı İstanbul’da başladı. Türkiye, son 60 yılın en büyük küresel ekonomik krizinin ortasında, dünyanın en önemli ekonomik toplantılarından birine ev sahipliği yapıyor.
Türkiye, ABD dışında, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına ikinci kez ev sahipliği yapan ilk ülke oldu.

IMF ve Dünya Bankasının 2009 yıllık toplantısının asıl amacı bu kurumların küresel ekonomik öneminin vurgulanması ve bir daha krizlere neden olmayacak şekilde kürsel mali sistemin yeniden düzenlenmesinin görüşülmesi.

Toplantıya 186 ülkeden yaklaşık 20 bin kişi katılıyor. Uluslararası kamu kuruluşları, özel sektör ve akademisyenler ile sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri var bu sayının içinde. Bu büyüklükteki bir toplantının güvenliği için ise 10 bini emniyet mensubu, 1600 özel güvenlik görevlisi toplam 21 bin 600 kişi görev yapıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası 2009 yıllık toplantısının maliyeti yeni kurulan kongre merkezi ve açılan tünel ile birlikte 320-330 milyon TL civarında. Organizasyon giderleri için ise hükümet bütçeden yaklaşık 30 milyon TL kaynak ayırdı.

Geçen hafta hazırlık toplantılarıyla bir anlamda start alan Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası yıllık toplantılarına tepkiler de devam ediyor. Çeşitli protesto gösterileri düzenlenirken, Türk-İş, DİSK, KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile Türk Tabipleri Birliği’nden oluşan sendikalar ve meslek örgütleri de toplantıya katılmayacaklarını açıkladılar.
Bugün üst düzey geniş katılımlı Genel Kurul toplantısı yapılacak yarın da kapanış oturumuyla yıllık toplantı sona erecek.
Bu arada, aralarında sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu 4 bin kişilik bir grup sabah saatlerinde Taksim Meydanı'nda toplandı. Toplantıları protesto eden göstericiler kongrenin yapıldığı Harbiye'ye yürümek isteyince, polis gaz bombası ve tazyikli suyla gruba müdahale etti. Taksim ve çevresinde olaylar devam ederken polis grupların yeniden toparlanmasını önlemeye çalışıyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG