Erişilebilirlik

5 Ekim Amerikan Basınından Özetler


USA Today Obama’nın seçim kampanyası sırasında Kongre üyelerinin geldikleri bölgeleri kollayan bütçe harcamalarına karşı çıktığını hatırlatıyor. Ancak gazete, Obama iktidarında da bu harcamaların sürdüğünü vurguluyor:

"Sağlık reformu için Kongre üyelerinin oylarına ihtiyaç duyan Obama’nın bu tür özel ödeneklere karşı çıkarak kendisini yıpratmaması anlaşılabilir bir şey. Ancak, bu tür harcamalar, belirli ölçüde yolsuzluklara ve kaba bir güç gösterisine de yol açıyor. Ve bir başkanın bunları önlemesi gerekiyor. Kongre üyelerinin seçim bölgelerine tahsis edilen bu harcamalar, vergi mükelleflerinin ödedikleri paraların eş, dost ve akrabalara aktarılmasının aracı olabiliyor. Eski Kongre üyesi Randy Cunningham’ın 2,4 milyon Dolar rüşvet almak için bu yönteme başvurduğu gerekçesiyle halen cezaevinde olması, bunun bir örneğidir. Eğer Obama ve Kongre üyeleri, halkın gözünde itibar kaybetmek istemiyorlarsa, bu konuda ciddi adımlar atmaları gerekiyor."

Los Angeles Times Bush yönetiminin “devlet sırrı” gerekçesine sığınarak hukuk devleti ilkelerini çiğnediğini kaydediyor. Gazete, Obama yönetiminin de bu konuda attığı adımları yetersiz buluyor:

"Obama yönetiminin çıkarttığı kararnameler, kanunlar kadar bağlayıcı değil. Ayrıca bu kararnameler bir sonraki yönetim tarafından da kolayca değiştirilebilir. En önemlisi ise, bu kararnameler yürütme organlarının yine yürütme erki tarafından denetlenmesini öngörüyor. Elbette ki yönetim bu kararnameleri hayata geçirmek için elinden geleni yapmalıdır. Ancak çıkartılan kararnameleri Kongre gündemindeki kanun hazırlıklarının alternatifi olarak görmemelidir. Yürütme organlarının denetimi, yasama organı tarafından yapılmalıdır."

New York Times
Obama’yı şeffaf yönetim konusunda verdiği sözleri tutmamakla suçluyor. Yapılan yorumda, gazetecileri haber kaynaklarını açıklamaya zorlayacak yeni yasa tasarısı eleştiriliyor:

"Yaşanan tartışma, ulusal güvenlik ile halkın gerçekleri öğrenme hakkı arasındaki dengenin nasıl sağlanacağı noktasında düğümleniyor. Obama, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra, devlet sırları ve tutuklu terör zanlıları gibi konularda, yürütmenin yetkilerini giderek ön plana çıkartan bir politika izliyor. Oysa Obama, seçim kampanyası sırasında gazetecilerin haber kaynaklarının korunması konusunda yargıya güvenilmesi gerektiğini savunuyordu. Şimdi Beyaz Saray’da bu konuda yapılan çalışmalar, Obama’nın yeni bir şeffaflık dönemi vaadiyle çelişiyor. Yaşananlar, Beyaz Saray’ın haber kaynaklarının gizliliği konusunda adil ve makul bir uzlaşmanın önüne geçmeye çalıştığını gösteriyor."

Washington Post evlilik dışı ilişkisini kabul eden senatör John Ensign’in suçunun bununla sınırlı olmadığını öne sürüyor. Gazete, muhafazakâr senatörün görevini de kötüye kullandığını iddia ediyor:

"Bir zamanlar Amerikan başkanlığına aday olmayı düşünen Senatör Ensign’in, kendi seçim kampanyasında çalışan ve başdanışmanıyla evli olan Cynthia Hampton’la ilişkisini geçen yaz itiraf etmişti. O günden bu yana rahatsızlık verici yeni bilgiler ortaya çıktı. Ensign’in ailesinin Cytnthia Hampton ve ailesine 96 bin dolar verdiği ve Hampton’un oğlunun Senatör Ensign’in başkanlık yaptığı Cumhuriyetçi Parti Ulusal Senato Seçim Komitesi’nde çalıştığı belirlendi. Ancak en önemlisi Bayan Hampton’un kocası Douglas’ın lobici olarak çalışmaya başlamasından sonra Senatör Ensign’in bazı işlerde ona yardım ettiği öne sürüldü. İddiaya göre bunun karşılığında Bay Hampton da, müşterileri nezdinde senatör Ensign adına lobicilik yaptı. Halkın Washington’a güvenmediğini söyleyen Senatör Ensign, bu güvensizliğin nedenine ilişkin güzel bir örnek oluşturuyor."

XS
SM
MD
LG