Erişilebilirlik

AIDS’e Karşı Aşı Çalışmalarında Büyük İlerleme


Amerikalı ve Taylandlı araştırmacılar, AIDS’e karşı geliştirilen bir aşının ilk kez hastalığa yakalanma riskini üçte bir azalttığını açıkladı. Deneme aşamasındaki aşı, iki eski aşının karışımından elde edildi. 16 bin Taylandlı denek üzerinde yapılan araştırma, aşının AIDS’e yol açan HIV’nin bulaşma riskini yüzde 30 oranında azalttığını ortaya koydu.

Tayland köylerinde yapılan deneyler, dünyanın en ölümcül hastalığını yenme umutlarını arttırdı. 3 yıl süren araştırma toplam 16 bin gönüllü denek üzerinde yapıldı. Sonuç, yeni aşının AIDS’e yol açan HIV’nin bulaşma riskini yüzde 30 azalttığını gösterdi. Dr. Supachi’ye göre bu bir dönüm noktası. Dr. Supachi şöyle konuşuyor: “İlk defa bir aşının enfeksiyon kapmayı önleyebileceğini görmüş olduk. Bu, gelecekte yapılacak aşılar için bir başlangıç noktasıdır.”

Tıp dünyasında birçok kişi, iki eski aşının karışımı olan bu yeni formülün işe yaramayacağını düşünüyordu. Çünkü eski aşılar tek başlarına hastalığı önlemede başarılı olamamışlardı. Ancak birlikte kullanıldıklarında, bir aşı bağışılık sistemini virüse karşı harekete geçirirken, diğeri bunun sonucunu güçlendiriyor. Gönüllü denekler AIDS’ karşı böyle önemli bir araştırmaya katıldıkları için memnun ve umutlular.

Ancak deneyin AIDS hastalarına umut verdiğini söylemek mümkün değil. Çünkü aşının HIV taşıyıcıları üzerinde bir etkisi yok. Bu kişilerde, bağışıklık sistemini yok eden virüse karşı birşey yapılamıyor. Bilimdamları Tayland’da uygulanan aşının Afrika ya da Amerika’da görülen HIV üzerinde etkili olup olmayacağını henüz bilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistikleri, 2007 yılında dünya çapında 33 milyon kişinin AIDS hastası olduğunu gösteriyor. Amerika’nın Tayland Büyükelçisi Eric John, bu ve benzeri araştırmaların AIDS’i önlemede çok önemli olduğunu vurguluyor. John, “Birçok ülke HIV-AIDS salgınlarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Hatta Amerika ve Tayland’da bile hastalık yine alarm veren seviyelere ulaşmaya başladı,” diye konuşuyor. Büyükelçi daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor ve Tayland’daki çalışmanın gelecekteki çalışmalara öncülük edebileceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG