Erişilebilirlik

2 Ekim Amerikan Basınından Özetler


Washington Post İran'la Cenevre'de yapılan görüşmede güven artırıcı bazı olumlu gelişmeler sağlandığını belirtiyor. Ancak gazete, tarafların tutumlarında geçen yıldan bu yana ciddi bir değişiklik olmadığının da altını çiziyor:

"İran'ın, geçen hafta ortaya çıkan yeni nükleer tesisini BM denetçilerine açmayı kabul etmesi kısa vadede gerginliği azaltacak bir adım. İran'ın elindeki zenginleştirilmiş uranyumu işlenmesi için Rusya ve Fransa'ya göndermeyi kabul ettiğine ilişkin haberler de umut verici. Ancak uluslararası koalisyon İran'a aslında daha önce reddettiği öneriler dışında bir şey sunmuyor. Tek umudu ise bu kez olumlu cevap alabilmek. Geçen yıl Bush yönetimi, söz konusu önerileri reddetmesi durumunda İran'ı yaptırımlarla tehdit etmiş ancak bu tehdidi hayata geçirememişti. Obama yönetimi de görüşmelerin başarısız olması halinde yaptırımların devreye gireceğini vurguluyor. Eğer İran yine "hayır" cevabı verirse, umarız Obama yönetimi bu kez yaptırımları devreye sokabilir."

New York Times Avrupa Birliği'nin Rusya-Gürcistan savaşıyla ilgili raporunda, Rusya'nın yanı sıra Gürcistan, Amerika ve Avrupa'nın da suçlandığına dikkati çekiyor:

"Savaşın yol açtığı zararı gidermenin ve yeni bir çatışmanın önüne geçmenin yolu, herkesin kendi hatasını düzeltmesinden geçiyor. Kremlin, Gürcistan'ı kışkırtmaya ve yıkmaya çalışmaktan vazgeçmeli; en önemlisi de emperyalist hedefler peşinde koşmaya son vermelidir. Gürcü liderler ise, kaybettikleri Güney Osetya ve Abhazya ile ilişkileri düzeltmenin en doğru yolunun, demokrasi olduğunu anlamalıdır. Azınlık haklarına saygılı, demokratik bir birlik düşüncesinin daha cazip olduğunu görmelidir. Amerika ve Avrupa Birliği ise, bir çatışma yaşandıktan sonra sorunları çözmenin daha zor olduğu bilinciyle, yeni çatışmaların çıkmasını önlemeye odaklanmalıdır."

Christian Science Monitor gazetesi Lizbon anlaşmasına daha önce hayır diyen İrlanda halkının bugün yine sandık başına gideceğini hatırlatıyor. Gazete, İrlandalı seçmenlerden bu kez Avrupa Anayasasına evet demelerini istiyor:

"Eğer İrlanda halkı Lizbon anlaşmasını bir kez daha reddederse, Avrupa Birliği'nin ekonomik birliğine de darbe vurmuş olacak. Ancak Avrupa birliği sadece ekonomik bir yapılanma olarak da görülmemeli. Birlik üyeliği bütün kıtada istikrarı sağlayan en önemli unsurlardan birisi. Orta Avrupa'daki ekonomik ve siyasi reformların, Balkanlardaki barış çabalarının temelinde bu perspektif yatıyor. Avrupa Birliği üyeliği düşüncesi, Türkiye'de bile daha fazla demokrasi ve serbest piyasaya çabalarının temelini oluşturuyor. Lizbon Anlaşması kabul edilmezse, yeni üyelerin de Birliğe katılması neredeyse imkânsız hale gelecektir."

Boston Globe başkan Obama'nın 2016 Olimpiyatlarının Chicago'da yapılması için devreye girmesini eleştiriyor. Gazete, Obama'nın Amerikan başkanı gibi değil Chicago Ticaret Odası başkanı gibi davrandığı görüşünde:

"Olimpiyatların Chicago'da yapılması elbette bu şehre büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca böylesine önemli bir spor olayının Amerika'da gerçekleşmesi Amerikan halkını da memnun edecektir. Obama, Chicago'nun olimpiyatlara ev sahipliği yapmasına katkı sağlayabilir. Ancak Obama, böylesine dar bir konu üzerine odaklanarak kendi saygınlığını tehlikeye atıyor. Eğer Olimpiyat Komitesi Başkan'ın bu çabalarına olumsuz yanıt verirse, başarısız bir satıcı konumuna düşecek. Obama böyle bir konu için Kopenhag'a gitmemeliydi."

XS
SM
MD
LG