Erişilebilirlik

Cep Telefonları Sağlığa Ne Kadar Zararlı?


Cep telefonlarının yaşamımızı olumlu yönde değiştirdiğine şüphe yok. Cep telefonları, kişisel güvenlik sağlıyor, acil durumlarda yardım almayı kolaylaştırıyor ve anında haberleşme imkanı veriyor. Ancak bu telefonların yaydığı radyasyonun, beyinde kanserli tümör oluşumunu tetiklediğine ilişkin tartışmalar da devam ediyor.

Avrupa’dan Asya’ya, Ortadoğu’ya, 4 milyar kişi cep telefonu kullanıyor.

Senato’da kısa süre önce yapılan oturumda, kişilerin özel hayatı konu edilmedi.

Oturumda araştırmacı ve yetkililer, cep telefonlarının yaydığı radyasyonun kullanıcılara nasıl zarar verdiğini inceledi.

Uzmanlar ve yetkililer, cep telefonu kullanımıyla beyin kanseri arasında bağ olduğu konusunda görüşbirliği içinde.

Doktor Siegal Sadetski İsrail Sağlık Bakanlığı danışmanı:

“Birçok avantaj sağlayan cep telefonu teknolojisi, kullanılmaya devam edecek. Yanıt bulunması gereken soru, cep telefonu kullanıp kullanmamak değil, nasıl kullanmak gerektiği.”

Bazı hükümetler, kullanıcıları, cep telefonlarına bağlı sağlık riskleri konusunda uyarıyor.

4 trilyon dolarlık cep telefonu sektörünü temsil eden Doktor Linda Erdreich’sa, kaygılanacak bir durum olmadığını söylüyor:

“Mevcut kanıtlar, cep telefonlarının kanser ya da başka rahatsızlıklara neden olduğunu göstermiyor.”

Ancak ’nun deneyimleri, oldukça farklı.

1990’lı yılların ortalarından beri cep telefonu kullanan, hatta sabit hattını iptal ettiren Gregorio’nun 2008 yılında, beyninde, cerrahi müdahaleyle tedavi edilemeyecek bir tümör oluşmuş:

“Günde 2-3 saat cep telefonu kullanıyordum. Telefonumu başımın sağ tarafında tutuyordum. Tümör de burada oluştu.”

Amerika’da 270 milyon kişi, cep telefonu kullanıyor. Gençlerin ve çocukların yüzde 70’inin cep telefonu var. Çocuklar, cep telefonlarının zararlarından daha fazla etkileniyor.

Doktor Devra Lee David, çocukların, kafataslarının daha ince olması nedeniyle daha büyük risk altında olduğunu söylüyor.

“Bu konuda daha fazla araştırma yapılması şart ancak cep telefonlarının zararlı olduğu kanıtlanıncaya kadar çocuklarımızın beyinlerini riske atmamalıyız.”

Kanser riskine ilişkin araştırmaların sonuçları birbiriyle çelişiyor. Ancak uzmanlar, tüketicileri temkinli olmaya çağırıyor.

Uzmanlara göre cep telefonunun insan bedeniyle temasını kısıtlamak gerekiyor. Kulaklık kullanmak ve telefonu cep yerine kemerin üzerinde taşımak, birkaç öneri.

Yazılı mesaj göndermekse daha az radyasyon yayıyor ve kişinin, telefonunu, bedeninden uzak tutmasını sağlıyor.

Senato’daki oturumu yöneten Senatör Tom Harkin, bu konuda kafasında soru işaretlerinin yeni oluşmaya başladığını söylüyor:

“Cep telefonları, bana, Amerika’da daha önce sigarayla ilgili tartışmaları hatırlatıyor. Tütün tüketiminin zararlarına ilişkin uyarılar yapılmadan önce insanlar onyıllarca sigara içti. En sonunda sigaranın akciğer kanserine yol açtığı, kanıtlandı.”


XS
SM
MD
LG