Erişilebilirlik

29 Eylül Amerikan Basınından Özetler


New York Times Almanya’da Hıristiyan Birlik Partileri’nin seçim zaferini Angela Merkel’in kişisel başarısı olarak görüyor ancak ona bir uyarıda da bulunuyor:

“Merkel, özellikle ekonomi politikalarında Almanya’nın fazla sağa kaymasına karşı direnmelidir. Dünya ekonomisi Almanya’dan vergi indirimleri değil, talebi artıracak yaygın teşvikler bekliyor. Almanya’nın da katıldığı İran’ın nükleer programıyla ilgili diplomatik çabalar da karar aşamasına doğru gidiyor. Böyle bir dönemde, Almanya ile Rusya’nın diplomatik çabaları ekonomik yaptırımlarla desteklemeye hazır olması gerekiyor. Ayrıca Afganistan’daki Alman askerlerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle Berlin, askerlerin geri çekilmesine yönelik siyasi baskılara direnmelidir. Yeni seçilen hükümetin önündeki en önemli görev, uluslararası alanda yapıcı bir liderliğin gerektirdiği yükü taşıyabilmektir.”


Washington Post Pakistan’da Taleban’a karşı kazanılan başarılara rağmen tehlikenin sürdüğünü belirtiyor. Gazete kalıcı bir zafer için Amerika’ya büyük görev düştüğünü vurguluyor:

“Obama, Afganistan konusundaki tartışmalara bir son vermelidir. Komutanların oluşturduğu strateji çerçevesinde gereken takviye birlikleri ve kaynakları sağlayacağını açıkça ifade etmelidir. Pakistan’ın Taleban’a ve kendi içindeki aşırı unsurlara karşı mücadeledeki kararsızlığı, Amerika’nın Afganistan’daki konumundan duyulan şüphenin bir yansımasıdır. Pakistan, ancak Amerika’nın aşırı İslamcılara karşı mücadelede geri adım aymayacağından emin olursa, bu kavgaya bütün gücüyle katılacaktır."

Christian Science Monitor
gazetesi terör zanlılarına işkence yapıldığı iddiasıyla CIA görevlileri hakkında başlatılan soruşturmaya karşı çıkıyor:

“Obama ve Adalet Bakanı, CIA ajanlarını yargılayarak bütün dünyaya Amerika’nın işkenceyle mücadele ettiğini göstermek istiyor olabilir. Ancak Obama, terör zanlılarını mahkemeye çıkartmadan Guantanamo’da tutmaya devam ederek kendisiyle çelişiyor. Belki bazı CIA ajanlarının mahkûm edilmesi, Amerika’nın güvenliğini artırabilir. Ancak bu, her türlü taktiği kullanmaktan çekinmeyen bir düşmana karşı hangi taktiklerin uygulanacağı konusunda Amerika’nın zor bir kararla karşı karşıya olduğu gerçeğini değiştirmez. Obama, tartışmalı sorgu yöntemlerini yasaklayarak doğru bir iş yapmıştı. Şimdi bu kararını hayata geçirerek, geçmiş değil geleceğe bakmalıdır.”

USA Today ünlü film yönetmeni Roman Polanski’nin İsviçre’de tutuklanmasını adaletin zaferi olarak yorumluyor. Gazete, reşit olmayan bir kızla cinsel ilişkiye girmekle suçlanan Polanski’nin adalete hesap vermesi gerektiğini savunuyor:

“Eğer Polanski ünlü biri olmasaydı, ona destek verenlerin sayısı bu kadar yüksek olmazdı. Ünlü yönetmene yöneltilen suçlamanın savunulacak bir tarafı yok. Reşit olmayan bir kıza tecavüz etmek ağır bir suçtur. Kurbanının şikâyetçi olmaması bu durumu değiştirmez. Polanski’nin şöhreti 30 yılı aşkın bir süredir adalete hesap vermekten kaçmasını sağladı. Şimdi artık şöhretin değil, adaletin daha önemli olduğunu kanıtlamanın zamanı geldi.”

XS
SM
MD
LG