Erişilebilirlik

Almanya'da Sosyal Demokratlar Yenildi


Almanya’nın 1949 yılındaki kuruluşundan bu yana 17. genel seçim dün yapıldı ve Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU oy kaybına rağmen yüzde 33,8’le sandıktan birinci parti olarak çıktı.

Büyük koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD yüzde 23’lük oy oranı ile tarihinin en büyük yenilgisini alırken, seçimin sürprizini oy oranlarını artıran küçük partiler yaptı.

Hür Demokrat Parti FDP yüzde 14,6’lık oranla patlama yaptı. Sol Parti yüzde 11,9, Yeşiller de yüzde 10,7 oy aldı. Bu tablo sonrasında Başbakan Angela Merkel, FDP ile oluşması kesinleşen ve partilerin renkleri nedeni ile "siyah-sarı" olarak tanımlanan koalisyon hükümeti ile başbakanlık koltuğunda kalmayı garantiledi. Merkel FDP lideri Guido Westerwelle ile bugün bir araya geldi ve koalisyon görüşmelerinin önümüzdeki hafta başlayacağını açıkladı.

Siyasi yorumcular, Birlik Partileri - FDP koalisyonu ile Almanya’nın sağa kayacağını, alınacak tedbirler sonrasında sosyal eşitliğin azalacağını, buna karşılık yüksek kazanç sahiplerinin vergi yükünün hafifleyeceğini ve bunun için gereken kaynakların Katma Değer Vergisi’nin artırılması ile yaratılacağını vurguluyorlar. Sokakdaki vatandaş, "siyah-sarı" koalisyondan şu an için çekiniyor.

Bu arada yeni oluşacak koalisyonun Türkiye politikalarının hangi yönde gelişeceği de merakla bekleniyor.

Birlik Partileri ‘imtiyazlı ortaklık’ önerisinde israr ederken, liberallerin seçim programında, Avrupa Birliği’nin genişlemesinden çok yeni üyelerle bütünleşme sağlanmasının önemi vurgulanıyor. Parti lideri Guido Westerwelle ise, seçim konuşmalarında Türkiye’nin üyeliğinin belki on yıl sonra gündeme gelebileceğini dile getirdi, FDP yönetim kurulu üyesi Yankı Pürsün ise partisinin müzakere sürecinin tamamlanmasını ve gerekli şartların yerine getirilmesini hedeflediğini aktarıyor.

Bu arada yeni meclisteki Türkiye kökenli milletvekili sayısı ise geçen dönemde olduğu gibi beş olarak netleşti.

Sosyal Demokrat Parti’den Aydan Özoğuz ilk kez, Yeşiller Partisi’nden Ekin Deligöz ise 4. kez meclise girmeyi başardı, AlmanyaYabancılar Meclisleri Birliği Başkanı Memet Kılıç’da Yeşiller’den milletvekili olarak seçildi. Sol Parti’den seçimlere giren Sevim Dağdelen ile Hür Demokrat Parti FDP’den Serkan Tören de aynı başarıyı gösterdiler. Öte yandan, iki dönemdir SPDmilletvekili olan federal meclis üyesi Lale Akgün, bukez seçimleri kazanamadı ve siyasetten çekilme kararı aldığını açıkladı.Stuttgart kentinden aday olan Yeşiller Partisi Eş başkanı Cem Özdemir de Federal Meclis'e girmeyi başaramadı. Özdemir, 2013 yılında yapılacak genel seçimlere yeniden katılmak istediğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG