Erişilebilirlik

Bangkok'ta İklim Değişikliği Tartışılıyor


Bangkok’ta bugün başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Toplantısı’nda 177 ülkeden 4 bin temsilci, gaz emisyonunu sınırlama konusundaki anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

En son Aralık ayında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta gerçekleşen sanayileşmiş ve kalkınmış ülkeler arasındaki görüşmeler, yaklaşık iki yıldır çıkmaza girmiş bulunuyor.

Birleşmiş Milletler’in iklim konusundaki en üst düzey yetkilisi Yvo de Boer, toplantıyı açış konuşmasında, delegelere halen zaman olduğunu kaydetti, ancak taraf ülkelere ise, harekete geçmek konusunda daha fazla istekli olmaları gerektiğini söyledi.

Pek çok ülke, gaz emisyonlarını sınırlama konusunda taahhütte bulunmuştu ancak söz konusu ülkeler, 1990’lı yıllardaki emisyon düzeyinin yüzde 25 ile 40’ının altına indirme konusundaki hedefi gerçekleştiremediler.

Avrupa Birliği, en fazla yüzde 30 oranında azaltma hedefine sahip iken, Japonya, yakın zamanda yüzde 25 oranında indirmeyi amaçladığını açıklamıştı.

Amerika’nın toplantıdaki en üst düzey delegesi John Pershing, Amerika’nın, Avrupa Birliği ve Japonya’ya benzer şekilde gaz emisyonunu azaltma hedefini üstleneceğini ancak diğer ülkeleri bağlayıcı yaptırımlar alınmasını istediğini de söyledi.

XS
SM
MD
LG