Erişilebilirlik

Almanlar Genel Seçimlere Hazırlanıyor


Son dört yıl içinde muhafazakar Birlik Partileri ve Sosyal Demokrat Parti’den oluşan Büyük Koalisyon hükümeti tarafından yönetilen Almanya’da nefesler tutuldu, seçmenler Pazar günü sandık başına gidiyor.

Pazar günkü seçimlerde 27 parti ve siyasi gruptan tam 3556 aday milletvekili olabilmek için yarışacak. 16 eyaletten oluşan ülkede tahminlere göre 800 bini Türkiye kökenli toplam 62 milyon seçmen, sandığa giderek yeni parlamentoyu ve dolayısıyla hükümeti seçecek. En genç milletvekili adayının 18, en yaşlısının ise 89 yaşında olduğu seçimlerde toplam 31 Türkiye kökenli aday da listelerde yer alıyor. Son kamuoyu yoklamalarına göre, Birlik Partileri’nin Pazar günü seçimden oyların yaklaşık yüzde 35’ini alarak birinci parti olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Sosyal Demokrat Parti SPD’nin oy oranının yüzde 25, Yeşiller’in ve Sol Parti’nin yüzde on civarında olması beklenirken, liberal FDP’nin alacağından yola çıkılan yüzde 14’lük oy oranı kilit sayı olarak tanımlanıyor. Bu durumda, Birlik Partileri ile FDP’nin koalisyon kurması bekleniyor. Kamuoyu araştırmalarında cevap bulamayan soru ise, küçük partilerin sürpriz olasılığı, özellikle yeni kurulan ve genç seçmenler arasında çok tutulan Korsan Partisi ile aşırı sağcı NPD’nin alacağı oy oranları merakla bekleniyor. Sosyal Demokrat SPD, Yeşiller ile koalisyon kurmayı arzuladığını ilan etti, ancak oy oranının yetmemesi durumunda Büyük Koalisyon’un devam edebileceği yönünde de sinyaller verdi. Genel seçimler öncesinde siyasi partiler toplam 62 milyon Euro harcama yaparken, Birlik Partileri’de dahil parlamentodaki tüm partilerin Türkiye kökenli seçmenlere yönelik çalışmaları yoğunlaştırdığı gözlemlendi. Türkçe afiş ve broşürler hazırlanırken, partilerin liderlerinin Ramazan süresince iftar yemeklerine katılmaları, milletvekili adaylarının Türk ailelerini, iş yerlerini ve spor kulüplerini çok yoğun şekilde ziyaret etmeleri dikkati çekti. Türkiye kökenli seçmenlerde Pazar gününü heyecanla bekliyorlar.

Sosyal Demokrat Parti Berlin milletvekili Dilek Kolat, partilerin Türkiye kökenli seçmenleri artan sayıları nedeni ile eskiye kıyasla çok daha yoğun bir şekilde ciddiye aldıklarını savunuyor.
Öte yandan Türk kökenli adayların Pazar günü alacakları sonuçlarda merakla bekleniyor. Şu andaki parlamentoda beş Türkiye kökenli milletvekili yer alıyor, tahminlere göre yeni mecliste bu sayı üçe düşecek.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG