Erişilebilirlik

Ban Ki Moon  "İşbirliği Şart" Dedi


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, dünya ülkelerinden silahsızlanma, iklim değişikliği ve yoksullukla mücadelede işbirliği yapmalarını istedi.

Ban Ki Moon, Genel Kurul’un açılışında yaptığı konuşmada insanlığın önündeki en büyük sorunun küresel ısınma olduğunu belirtti.

Genel Kurul’a ilk kez hitap eden Başkan Barack Obama ise küresel sorunlara küresel çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi çağrısında bulunan Başkan “İran ve Kuzey Kore gibi uluslararası standartlara uymamayı tercih eden ülkeler bunun sonuçlarına katlanmalıdır” dedi.

Amerika’nın varlığını kendi değerleriyle sürdüreceğini ve diğer ülkelere örnek olmaya çalışacağını vurgulayan Obama, Amerika’dan dünya sorunlarını tek başına çözmesinin beklenemeyeceğini kaydetti.

Başkan, göreve geldiğinden bu yana işkenceyi yasakladığını, Guantanoamo üssündeki cezaevini kapatmaya hazırlandığını ve terörizmle mücadele uluslararası işbirliğine gittiğini bildirdi.

Barack Obama, söz verdiği gibi Amerikan askerlerinin Irak’tan çekileceğini hatırlattı ve terörist örgütlerin Afganistan’ı tekrar üs olarak kullanmalarına asla izin vermeyeceğini duyurdu.


XS
SM
MD
LG