Erişilebilirlik

İklim Değişikliği Zirvesinde Liderlerden Harekete Geçme Çağrısı


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon bu yılki Genel Kurul çalışmalarını silahsızlanma, iklim değişikliği ve yoksulluk konularında uluslararası işbirliği isteyen bir konuşmayla, bugün açıyor.

Genel sekreterin iklim değişikliğini insanlığın önündeki en büyük sorun olarak nitelemesi ve nükleer silahların 2010 yılında yok edilmesi çağrısında bulunması bekleniyor.

Başkan Barack Obama da Birleşmiş Milletler’de yapacağı ilk konuşmada uygulayacağı dış politikayı anlatacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon zirveyi, dünya liderlerinin alacağı kararların çok büyük etkileri olacağı uyarısıyla açtı. Ban, "Gelecek kuşakların akıbeti, ve günümüzde milyarlarca insanın yaşamı ve beklentileri sizin kararlarınıza dayanacak," şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Aralık ayında Kopenhag’da yapılacak liderler toplantısında artık harekete geçilmesi için çağrıda bulundu. Ban Ki Moon başarılı sayılacak bir anlaşmanın, sanayileşmiş ülkelerin ürettiği zararlı gazlarda büyük çaplı indirimi, sanayileşme yolundaki ülkelerin de bu gazları azaltma taahhüdünü kapsaması gerektiğini belirtti. Genel sekreter anlaşmada ayrıca, gelişme yolundaki ülkelere finansal ve teknolojik yardımın da yer alması gerektiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler’e ilk kez hitap eden Başkan Barack Obama da, iklim değişikliğinin yarattığı tehlikenin ciddiyetini Amerika’nın iyi anladığını söyledi, fakat yeni bir öneride bulunmadı. Obama Amerika’nın temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım çabalarını anlattı. Başkan Kongre’den iklim değişikliği alanında önemli yasaları geçirmeye çalıştıklarını da kaydetti. Obama, "Şimdiye kadar attığımız bu adımlar Amerikan halkı ve hükümetinin konuya verdiği önemi gösteriyor. İklim değişikliğinin yarattığı tehlikeyi biliyoruz. Harekete geçmeye kararlıyız. Gelecek kuşaklara olan sorumluluğumuzu yerine getireceğiz," dedi.

İklim değişikliğine yol açan karbon gazının en büyük yaratıcılarından ikisi Amerika ve Çin. Bu iki ülke dünyayı tehdit eden karbon gazının beşte birini ortaya çıkartıyor. Bu bakımdan Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun karbon emisyonlarını 2020 yılına kadar büyük çapta azaltma sözüyle, yenilenebilir ve nükleer enerji geliştirme taahhüdü, memnuniyetle karşılandı.

Japonya’nın yeni başbakanı Yukio Hatoyama gaz emisyonlarını 1990 yılındaki düzeyinden 2020 yılına kadar yüzde 25 oranında düşürme konusunda seçim kampanyası sırasında yaptığı taahhüdü yeniledi.

Afrika ülkeleri dünyanın ısınmasında payları çok düşük olmakla birlikte etkilerden en büyük zararı görecek. Ayrıca bu ülkeler, sorunla mücadele edebilecek imkanlara da sahip değil. İklim Değişikliği konusunda hükümetlerarası komisyonun başkanı Rajendra Pachauri iklim değişikliğinin vereceği zararları önleme konusunda gelişme olmazsa Afrika’nın, çok büyük zararlar göreceğini ifade etti. Pachauri, "Afrika kıtasında 2020 yılına kadar 75 ila 250 milyon kişi iklim değişikliği yüzünden susuzlukla karşı karşıya gelecek. Bazı ülkelerde yağmurlarla beslenen tarımcılıkta üretim yarı yarıya düşecek. İklim değişikliği dünyanın yoksul ülkelerini çok daha fazla etkileyecek," diye konuştu.

Birleşmiş Milletler İklim değişikliği zirvesinde en etkili çağrı Maldiv Adaları Cumhurbaşkanı Muhammed Naşit’ten geldi. Maldiv adaları denizin yükselmesiyle birlikte tamamen sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Naşit, "Eğer hiçbir şey yapılmazsa biz ölüp, yok olacağız. Kopenhag zirvesinin başarısızlıkla sonuçlanamaz. Kopenhag’da intihar anlaşması yapılamaz. Başarıya ulaşmamız ve Kopenhag’da bir anlaşma imzalamamız şart," dedi.

XS
SM
MD
LG