Erişilebilirlik

Afgan Terör Sanıklarının Gözaltı Süreleri Uzatıldı


Amerika’da bir terör soruşturmasında yalan ifade vermekle suçlanan iki Afgan, bu hafta yapılacak ikinci duruşmaya kadar gözaltında kalacak.

Ahmed Vais Afzali adlı imam, New York’ta dün federal mahkemeye çıkartıldı. Afzali’nin kefaletsiz Perşembe gününe kadar gözaltında tutulmasına karar verildi.

Diğer Afgan vatandaşı Necibullah Zazi ve babası da Denver’da mahkemeye çıkarıldı. Zazi de Perşembe’ye kadar gözaltında kalacak. Babası Muhammed Vali Zazi ise 50 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı, ancak evden çıkması yasaklandı ve elektronik gözlem araçlarına bağlandı.

Cumartesi günü gözaltına alınan üç kişi, 8 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Adalet Bakanlığı, bu üç kişinin bilerek ve isteyerek FBI’a yalan ifade vermekten yargılandığını açıkladı.

Necibullah Zazi’nin, otomobilinde bulunan bomba imalat kılavuzu hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyleyerek yalan ifade verdiği kaydedildi. Ancak FBI, Zazi’nin bomba yapımıyla ilgili bir terör planının içinde olduğunu düşünüyor.

Basında yer alan haberlere göre Zazi, Pakistan ve New York arasında yaptığı seyahatlerden sonra FBI tarafından soruşturulmaya başlandı. 24 yaşındaki Zazi ve babası, El Kaide ile bağlantılarının olduğu iddialarını da reddediyor.

XS
SM
MD
LG