Erişilebilirlik

Almanya'da Aşırı Sağcı Partiden Türk Karşıtı Kampanya


Aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokrat Partisi NPD’nin ülkedeki genel seçimlere kısa bir süre kala Türklere karşı açtığı kampanya sürüyor. Son olarak partinin, milletvekili adayı olan Türk kökenli politikacılara tehdit mektubu yolladığı ortaya çıktı. Berlin Başsavcısı olayla ilgili soruşturma açtı.

Pazar günkü genel seçimlerde alacağı oy oranı merakla beklenen ırkçı NPD ülkede yaşayan Türkleri seçim malzemesi yaparak oy toplamayı hedefliyor. Bu kez çok agresif bir seçim üslubu seçen Almanya Milliyetçi Demokrat Partisi önce kışkırtıcı afişlerle tepki topladı. Almanya’nın hemen tüm kentlerine pazardan çantaları ile dönen başörtülü Türk kadınlarının resimlerinin bulunduğu ve üzerinde ‚vatanınıza dönün’ ve gene üzerinde ‚vatana iyi uçuşlar’ yazılı, Türk bir karı koca ile arkalarında siyah bir kişinin oturduğu uçan halı afişlerini yerleştiren NPD, geçen hafta başında da Türk asıllı Almanya milli takım oyuncusu Mesut Özil’e sözlü saldırıda bulundu.

NPD sözcüsü Klaus Beier, bir televizyon kanalında katıldığı seçim programında, Mesut Özil’in ‚gerçek değil, kağıt üzerinde Alman’ olduğunu ve Almanya formasını giymeyi hak etmediğini söyledi. Irkçı parti, Hıristiyan Demokrat Parti CDU'lu politikacı Zeca Schall’a yönelik de kampanya açtı. Angola kökenli Schall'in sokaklara asılan afişlerinin üzerine NPD'liler 'CDU'nun zenci kotası' şeklinde hakaret içeren yazılar yazdı. NPD’nin son saldırı kampanyası ise Berlinli Türk kökenli milletvekili adaylarına yönelik oldu.

Yeşiller milletvekili adayı Özcan Mutlu ile Sol Parti adayı Figen İzgin’e NPD imzalı tehdit unsuru taşıyan mektuplar gönderildi. Resmi yazı süsü verilen mektuplarda, söz konusu adayların ülkeyi terk etmeleri talep ediliyor, ayrıca Almanya´daki diğer Türk göçmenlerin de üç ay içinde sınır dışı edilecekleri ve Alman sosyal güvenlik sisteminden çıkartılacakları öne sürülüyor. NPD Berlin eyalet teşkilatı mektupları kendilerinin gönderdiğini kabul ederken, Berlin Başsavcısı ‚halkı kışkırtmak’ suçundan gerekli yasal adımların atılacağını açıkladı. Sol Parti adayı Figen İzgin tehdit mektubunun özel ev adresine geldiğini hatırlatıyor ve bu olayın, Almanya'da toplumun belirli bir kesiminde hala ırkçılık olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Pazar günkü seçimler öncesinde NPD’nin alabileceği oy oranı konusunda değişik tahminler var. Uzmanlar ırkçı partiyi seçenlerin kamuoyu araştırmalarında bu tercihlerini açık şekilde ifade etmediklerini belirterek, tahminde bulunmanın zor olduğunu savunuyorlar. NPD Almanya’nın doğusunda üy eyalette parlamentoda yer alıyor. Aşırı sağcı parti son 2005 genel seçiminde ise oyların yüzde 1,6’sını almıştı.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG