Erişilebilirlik

Obama Yarın New York'ta İsrail ve Filistin Liderlerini Ağırlayacak


Amerika, İsrail ve Filistin liderleri barış sürecini canlandırmak amacıyla bu hafta bir araya gelmeyi planlıyor.

İsrail ve Filistinli liderler, Başkan Barack Obama’nın yarın New York’ta üçlü görüşme davetini kabul etti. Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarına paralel olarak yapılacak bu görüşme, Şubat ayında seçilen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Filistin Özerk Yönetimi’nin Başkanı Mahmud Abbas’ı ilk kez bir araya getiriyor.

Barış görüşmeleri Aralık ayında kesilmiş ve başlaması, Yahudi yerleşim bölgelerindeki yeni konut inşaatları sorunu yüzünden engellenmişti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Mahmud Abbas’ın reddetmemiş olması halinde, görüşmelerin çoktan başlamış olacağını söyledi. Ayalon, Başkan Obama’yla görüşmeyi olumlu bir adım olarak görüyor.

Filistinliler de üçlü görüşmeye katılacaklarını fakat bunun, barış görüşmelerinin resmen başlamış olacağı anlamına gelmediğini belirtti. Filistinli başgörüşmeci Saib Erakat, İsrail, Batı Şeria ile Kudüs’ün doğusunda, yeni Yahudi konutları inşaatlarını durdurmadıkça, barış görüşmelerinin başlamayacağını ifade etti.

Amerika’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell, görüşmeleri yeniden başlatmanın formüllerini bulmak için, geçen hafta yedi gün süreyle bölgede görüşmeler yaptı, fakat eli boş döndü. Başkan Barack Obama bu çıkmazdan kurtulmak için elindeki tüm imkanları kullanmaya hazırlanıyor.

XS
SM
MD
LG