Erişilebilirlik

Elektronik Kitapların Geleceği Tartışılıyor


Amerikan Yayıncılar Birliği, elektronik kitap satışlarının Haziran ayında 12 milyon doları geçtiğini açıkladı. Bu rakam, geçen yılın Haziran ayına oranla yüzde 150’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Elde taşınabilen dijital kitap görüntüleyicilerin satışları da oldukça iyi. İnternet’teki en büyük perakendeci Amazon.com’un Kindle adlı elektronik kitap görüntüleme cihazı, piyasaya sürüldüğü 2007 yılından bu yana beklentilerin çok üzerinde ilgi gördü. Kablosuz İnternet erişimi sayesinde Kindle sahipleri, kitapları elektronik olarak İnternet’ten satın alıyor ve aygıtın ekranından okuyabiliyor. Ancak bu teknolojinin, herkesi heyecanlandırmadığı da bir gerçek.

Elektronik kitap görüntüleyicileri, dergiye benziyor. Bu incecik cihazlara yüzlerce kitap kaydedilebiliyor. Elde taşınabilen bu cihazları kullananlar, kablosuz İnternet bağlantısı sayesinde istedikleri kitabı indirebiliyor. Bazılarındaysa kitabı sesli okuma seçeneği bile bulunuyor.

Dijital okuyucularla elektronik kitap satışlarında büyük artış var. Tüketiciler giderek bilgisayara daha bağımlı hale gelen yaşam tarzına uygun ürünler istiyor.

Amazon.com’ın elinde 300 binden fazla kitabın elektronik versiyonunu var. En çok satan kitapların fiyatı, 10 dolar. Bu kitapları ciltli satın almak çok daha pahalı.

Bazı yazarlar ve yayınevleri, kitap basım, dağıtım ve depolama maliyetini düşürmek için dijital yayıncılığa geçti. Bu maliyetler, kağıt kitap satış fiyatlarının yüzde 12’sinden fazlasını oluşturuyor.

Romancı Debbi Mack’in kitapları yalnızca elektronik formatta satılıyor. Mack, dijital yayıncılığın yazarlar için değerli bir araç olduğunu söylüyor:

“Dijital yayıncılık, baskısı tükenmiş eski çalışmaların yeniden canlanmasını sağlıyor. Kaliteli bir kitap yazdığınızı düşünüyor ancak yayıncı bulamıyorsanız dijital yayıncılık size yeni bir imkan sunuyor.”

Ancak bazılarına göre, dijital kitaplar kağıt kitaplar kadar cazip değil.

Yazar Eugenie Kim’in kitapları her iki formatta da yayınlanıyor. Ancak yazar, geleneksel kitapları tercih ediyor:

“Bir kitaba dokunarak sayfaları çevirmenin, hikayede neler olup bittiğini sayfa sayfa öğrenmenin sihirli bir havası var. Kitaplarla çocukluğumuzda oluşturduğumuz ilişki, bu duygunun kaynağı olabilir.”

Bazı yazarlarsa dijital formattan kaçınıyor. Richard Peabody, şiir ve öykülerini yalnızca kitap olarak yayınlıyor:

“Bazı okurların yine de ekrandan kitap okumak istemeyeceklerini düşünüyorum. Bence bütün gün işte bir bilgisayarla çalışıyorsanız ekrandan kitap okumak istemezsiniz.”

Teknoloji şirketleri, kitapların dijital yayın hakları konusunda mücadeleye devam ediyor. Amazon, Microsoft ve Yahoo, rakipleri Google’a milyonlarca kitabın telif haklarının verilmesiyle ilgili yasal anlaşmaya karşı çıkıyor.

Bu şirketler, anlaşmanın, tüketiciler elektronik okuyuculara daha çok yöneldikçe, elektronik kitap pazarındaki rekabete zarar vereceğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG