Erişilebilirlik

Küçük İşletmeler Sağlık Sigortası Yükünün Altında Eziliyor


Amerikan Kongresi sağlık reformunu tartışırken ülke çapındaki çok sayıda küçük işletme sahibi, çalışanlarına sundukları sağlık sigortası hizmetine devam etmek ya da hızla yükselen sigorta primleri karşısında bu hizmete son vermek arasında bir seçim yapmaya çalışıyor. Texas eyaletinin Houston kenti yakınlarındaki Spring kasabasında herkes bir yandan hükümetin sağlık hizmetlerine karışmasına temkinli yaklaşırken, diğer yandan da sigorta ücretlerinin giderek artması yüzünden hayal kırıklığı yaşıyor.

Milstead Otomotiv, Spring kasabasında 37 yıldır otomobil tamiri ve araç çekme işi yapan bir aile şirketi. Çalışkan ve tecrübeli ekibini kaybetmek istemeyen şirket, 150 elemanına üç ayrı sağlık sigortası paketi sunuyor.

Ancak şirketin başkan yardımcısı Amy Mistead Ellzey, sigorta şirketlerinin bu yıl yüzde 40'dan fazla zam yapması yüzünden hem şirketin hem de elemanların zorluk çektiğini söylüyor:

"Durum çok kötü. Sağlık sigortası fiyatlarında yüzde 44'lük bir artışı karşılamamız imkansız. Şimdi farklı seçenekleri değerlendirmek ve sigorta kapsamında kısıntıya gitmek zorundayız."

Ellzey, personelin sağlığını ve verimliliğini korumak isteyen şirketin çalışanları sigortalamayı sürdürmek istediğini söylüyor:

"Gribe yakalanan bir elemanımızın sağlık sigortası yoksa bir haftadan uzun süre işe gelmemesi gerekir. Ancak sigortalılar doktora gidip ilaç alabilir ve kısa sürede işinin başına dönebilir."

Ellzey, Milstead şirketinde çalışanların ailenin bir parçası, hatta kimilerin yakın akraba olduğunu söylüyor. Şanzıman servisinin başındaki Scott Schafer ve muhasebeci eşi Michelle, bu şirkette çalışmalarının nedeninin sağlık sigortası olduğunu söylüyor.

Amy Ellzey, sigorta şirketlerinin control edilmesi gerektiğini düşünüyor:

"Sektörümüz, köklü bir düzenlemeden geçti. Şimdi fiyatlarımız kontrol ediliyor, hükümet bizi izliyor. Müşterilerimizden aldığımız ücretlerin kontrolü de onların elinde. Sigorta şirketlerine neden aynısını yapmıyorlar?"

Sigorta şirketleriyse eyaletler tarafından denetlendiklerini ve sigorta primlerindeki artışın, sağlık hizmetleri sektöründeki maliyetlerin artışıyla paralel olduğunu savunuyor.

Gerekçe ne olursa olsun küçük ölçekli işletmeler, maliyetin yüksekliği nedeniyle elemanlarını sigortalamaktan vazgeçiyor.

Küçük İşletmeler Birliği'ne göre Milstead gibi şirketlerin yüzde 60'ından fazlası 1993 yılında elemanlarını sigortalayabilirken geçen yıl bu oran yüzde 38'e düştü. Kendi başının çaresine bakmak zorunda olan çok sayıda kişi de paralarının yeteceği seçenekler arıyor.
XS
SM
MD
LG