Erişilebilirlik

18 Eylül Amerikan Basınından Özetler


New York Times Obama'nın füze savunma kalkanı projesini iptal etme kararına destek veriyor. Gazete, Obama'nın önerdiği yeni plana Moskova'nın vereceği tepkinin önemli olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor:

"Bush'un önerdiği savunma sisteminin, Rusya'nın karmaşık füzeleri için bir tehdit oluşturduğu iddialarına inanmadık. Ancak Ruslar bu iddiayı o kadar çok tekrarladılar ki, kendi iddialarına kendileri de inanmış olabilir. Obama'nın açıklaması, tarafların Aralık ayında süresi dolacak olan START 1 antlaşmasını uzatma konusunda uzlaşmaları için uygun bir zemin hazırlayabilir. Obama ile Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, gelecek hafta yapacakları görüşmede nükleer silahların sayısının daha da azaltılması ve İran'ın nükleer programını da ele alacaklar. Bu noktada, Obama'nın muhaliflerinden gelen bir uyarıya dikkat etmesi gerekiyor. Ruslar, Obama'nın zayıf anını kolluyorlar Bu nedenle, Obama bu konularda Medvedev karşısında kararlı bir tutum sergilemelidir."

Christian Science Monitor gazetesi, Obama'nın füze savunma kalkanı projesini iptal kararının İran üzerindeki baskıyı artıracağı görüşünde. Gazete, kararın Rusya'nın da İran'a yaptırımları desteklemesine yol açabileceğini yazıyor ve şöyle diyor:

"Washington'daki bazı çevreler, Amerika'nın Rusya'ya taviz verdiğini öne sürüyor. Ancak Amerika, Rusya'nın baskısı karşısında Avrupalı müttefiklerini yalnız bırakmıyor. Washington, başta Polonya ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere, Doğu Avrupalı müttefiklerini, İran füzelerine karşı korumaya kararlı. Bunu sadece daha ileri bir tarihte ve daha uygun cihazlarla yapmayı amaçlıyor. Obama yönetimi, yeni planın daha esnek olacağını, daha uygun bir zamanlamada gerçekleşeceğini ve muhtemelen başka müttefikleri de kapsayacağını söylüyor. Zaten planda Türkiye gibi diğer NATO ülkelerinin de adı geçiyor. Ustalıkla hazırlanan yeni plan, değişen bir tehdide uyum sağlamak demektir."

Los Angeles Times Senato Mali Komisyonu'nun açıkladığı sağlık reformu taslağına Cumhuriyetçilerin destek vermediğini kaydediyor. Gazete, buna rağmen tasarıyı önemli bir adım olarak görüyor ve şöyle diyor:

"Cumhuriyetçi Parti destek vermese de, açıklanan taslak sağlık reformu konusundaki tartışmaların doğru bir rotaya oturmasına hizmet edecektir. Bu da kamuoyunun mevcut sistemdeki aksaklıkları ve aksaklıkların düzeltilmesinin önündeki engelleri daha iyi görmesini sağlayacaktır. Yeni taslak ile daha önceki taslaklar arasındaki farklılıklar, sağlık sigortası maliyetinin kim tarafından karşılanacağı ve sigorta sektöründe rekabet koşullarının nasıl oluşacağı konularının da öne çıkmasına yarayacaktır. Küçük ayrıntılar üzerinde haftalardır süren gereksiz tartışmalardan sonra, sağlık reformunun gerçek önemini ve etkisini öne çıkartma fırsatı sağlayan bu taslağın ciddiye alınması şarttır."

USA Today gazetesi sigara içme yasağının, Amerika'daki tiryaki sayısının azalmasında önemli rol oynadığını yazıyor. Ancak gazete, parklarda ve sahillerde de sigaraya yasak getirilmesi önerisine şiddetle karşı çıkıyor ve şöyle diyor:

"Amerika'da sigara karşıtı bir kültürün oluşmasında, pasif içicilerin de zarar gördüğünün ortaya çıkması önemli bir etkendi. Bu sayede, sigara içenler sadece kendilerine zarar verdikleri iddiasını savunamaz hale geldiler. Sigara kullanmayanların hakları giderek önem kazandı. Ancak açık alanlarda da sigara yasağı konması tamamen ayrı bir konudur. Böyle bir yasak, masum kurbanları korumaya değil, hoşgörüsüz bir çoğunluğun, tamamen kendine zarar veren bir azınlık üzerindeki tahakkümü anlamına gelir. İnsanların kendi evlerinde sigara içmelerine nasıl izin veriliyorsa, dumanın hızla dağıldığı ve başkalarına zarar vermediği açık alanlarda da sigara içmelerine karışılmamalıdır.XS
SM
MD
LG