Erişilebilirlik

Rüzgar Enerjisi Alternatif Olmayı Sürdürüyor


Yenilenebilir enerjinin en önemli kaynaklarından biri rüzgar gücü. Rüzgar gücüyle çalışan yeldeğirmenlerini Amerika’nın birçok yerinde, rüzgar alan açık arazilerde görmek mümkün. Bu değirmenlerden elde edilen enerji ise evlerde ve işyerlerinde pek çok amaçla kullanılabiliyor. Teksas’ın Lubbock kentindeki Amerikan Rüzgar Enerjisi Merkezi ve Müzesi’nde rüzgar enerjisinin uzun öyküsü anlatılıyor.

Yeldeğirmenlerine Amerika’nın orta kesimlerindeki hemen her çiftlikte rastlamak mümkün. Elektrik hizmetlerinin ve elektrikli su pompalarının yaygınlaşması, yeldeğirmenlerinin kullanımını da kısıtladı ancak Rüzgar Enerjisi Merkezi’nde ziyaretçiler tarihi değirmenleri yakından inceleyebiliyor. Müzenin içinde değişik boyutlarda yaklaşık 90 yeldeğirmeni bulunuyor. Müze Müdürü Coy Harris Teksas’ta rüzgar enerjisiyle çalışan değirmenlerin çok kullanışlı olduğunu söylüyor. Harris şöyle konuşuyor: “Burada rüzgar çok hızlı esiyor. Rüzgarın sadece toz havalandırdığını görmek yazık olur. Bu enerji yararlı bir iş için kullanılmalı.”

Rüzgar Enerji Merkezi elektriğinin çoğunu 50 metre yükseklikteki yeldeğirmeninden sağlıyor. Çok rüzgarlı günlerde değirmen gerekli olandan fazla elektrik üretiyor. Elektrik fazlası bir elektrik şirketine satılıyor. Rüzgarlı olmayan günlerdeyse yerel bir elektrik hattından enerji temin ediliyor. Ancak rüzgarın durumu önceden kestirilemeyeceği için Coy Harris halkın sadece rüzgar enerjisine güvenemeyeceğini söylüyor. Harris’e göre kömürle çalışan santrallara hala gerek var çünkü rüzgarsız günlerde de elektrik ihtiyacı devam ediyor.

Amerikan Rüzgar Enerji Merkezi Kalkınma Direktörü Glenn Patton rüzgardan elde edilen elektriğin büyük potansiyeli olduğunu ancak eski teknolojiler nedeniyle bu potansiyelin sınırlı kaldığını söylüyor. Patton, “Bazı bölgelerde hala 1940’lardan kalma teknoloji kullanılıyor. Bu teknoloji rüzgarın hızını bile kaldıracak durumda değil,” diye konuşuyor. Ancak yeldeğirmenleri özellikle Teksas’ın batısında başarıyla çalışıyor. Lubbock’daki pamuk üretim merkezi de bunlardan biri. Glenn Patton, “Yeldeğirmeniyle işleyen çiftlikler gördüğünüz zaman bilin ki bunlar ya çok gelişmiş ya da çok rüzgar alan bölgeler,” diyor. Teksas’taki rüzgar çiftliklerini daha uzaktaki kentlere bağlama planları yapılıyor. Araştırmacılar üretilen fazla enerjinin depolanması için de yollar araştırıyor. Glenn Patton mucitlerin yüzyıl önce yeterli kapasitede yeldeğirmenleri inşa ettiğini ve bugün de modern teknolojiden yararlanılarak rüzgar enerjisinin yenilenebilir enerjinin en önemli kaynağı olabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG