Erişilebilirlik

14 Eylül Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Amerika’nın Afganistan savaşına yoğunlaşırken Irak savaşını unuttuğu görüşüne yer veriyor. Gazete, Irak’ın kritik bir döneme girdiğini hatırlatıyor:

“Ocak ayında yapılacak genel seçim, Irak’ın mezhep savaşını arkada bırakıp bırakmadığını, hassas dengelere dayalı demokrasinin yaşayıp yaşamayacağını ve otoriter bir anlayışın öne çıkıp çıkmayacağını belirleyecek. Seçimden yedi ay sonra, Amerika’nın Irak’taki asker sayısını % 60’ın üzerinde azaltması gerekecek. Eğer bu süre içinde istikrar sağlanamazsa, El Kaide ve komşu ülkeler doğacak boşluğu istismar edecektir. Irak sorununu Haziran ayında yardımcısı Joe Biden’e devreden Obama, daha sonra Irak’a fazla ilgi göstermedi. Yetkililere göre Biden, Irak’a her gün düzenli, enerjik ve sessiz biçimde müdahale ediyor. Ancak, Obama yönetiminin önümüzdeki dönemde Irak’a gereken ölçüde önem gösterip göstermeyeceği büyük önem taşıyor.”

New York Times mali krizin başlangıcından bu yana bir yıl geçmesine rağmen hala gereken reformların yapılmadığını savunuyor. Gazete, özellikle tüketicilerin korunması ve türev ürünler konularında kapsamlı bir düzenlemeye gidilmesini istiyor:

“Başkan Obama’nın Lehman Brothers’ın çöküşünün birinci yıldönümünde, mali krize ilişkin önemli bir konuşma yapması bekleniyor. Obama, finans sisteminin ve genel ekonominin kurtarılması için atılan adımlardan dolayı haklı bir gurur duyabilir. Ancak gerekli düzenleyici reformların önemli bir kısmı hala yapılmış değil. Yönetim, finans sisteminin büyük bir kısmını denetim altına alacak ve mali kayıpların riskini azaltacak bir reform taslağını Kongre’ye sundu. Ancak özellikle tüketici hakları gibi belirli konularda bu taslağın sulandırılmaması için yönetimin ciddi mücadele vermesi gerekecek. Türev ürünler konusunda ise Kongre’nin yönetim tarafından sunulan taslağı daha da geliştirmesi gerekiyor. Artık daha kapsamlı bir reform için harekete geçmenin zamanıdır.”

USA Today Amerika’nın seçim bölgelerinin siyasi kriterlerle belirlenmesi nedeniyle seçimlerin önemini yitirdiğini öne sürüyor. Gazete, bu sistemin politikacıların da işine geldiğini savunuyor:

“Seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi amacıyla Kongre’ye defalarca öneriler sunuldu. Ancak bu öneriler dikkate bile alınmadı. Kongre Adalet Komisyonu’ndan bu konuda en azından bir oturum düzenlemesini isteyen reform yanlısı gruplar, yaptıkları başvuruya cevap bile alamadılar. Seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi ve bunun kamuoyunda yönetime sağlayacağı güven, siyasetçilere bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir. Eğer Amerikan halkı daha işlevsel bir yönetim ve daha anlamlı bir seçim yarışı istiyorsa, seçim bölgelerinin siyasi kaygılardan bağımsız biçimde belirlenmesi için mücadele etmelidir.”

Los Angeles Times şirketlerin ve sendikaların doğrudan seçim bağışı yapmalarına karşı çıkıyor. Konunun Anayasa Mahkemesi’nde ele alınacağını kaydeden gazete, bir orta yol bulunması gerektiğini savunuyor:

“Mevcut yasal düzenleme, şirketlerin ve sendikaların, belirli bir adayın lehinde veya aleyhinde görüş belirtmese bile, siyasi reklam yapmalarına engel oluşturabiliyor. Elbette her reklamın tek tek Federal Seçim Komisyonu üyeleri tarafından denetlenmesi, ifade özgürlüğünü engelleyebiliyor. Ancak şirketlerin ve sendikaların doğrudan adayların seçim kampanyalarına bağış yapmalarına izin verilmesi, yolsuzluklara kapı aralayacaktır. Dolayısıyla şirketlerin ve sendikaların doğrudan bağış yapma yasağı sürerken, bu kurumların siyasi görüşlerini açıklama hakları da federal görevlilerin insafına bırakılmamalıdır. Böyle bir ara formül, hem ifade özgürlüğünü hem de seçim kampanyalarının temiz biçimde yürütülmesini sağlayacaktır.”

XS
SM
MD
LG