Erişilebilirlik

Türkiye Hariç Avrupa'da Amerika'nın İmajı Düzeliyor


Başkan Barack Obama’nın iktidara gelmesiyle dünya genelinde düzelen Amerika’nın imajı Türkiye’de düzelmedi. Amerika hakkında olumlu görüş bildiren Türklerin oranı yüzde 22’de kalırken, bu oran Batı Avrupalılar arasında yüzde 74’e ulaştı.

Amerikan Alman Marshall Fonu tarafından yapılan, Transatlantik Eğilimler araştırmasına göre Türklerin Obama hakkındaki görüşleri Avrupalılara kıyasla daha olumsuz. Avrupalıların yüzde 77’si, uluslararası ilişkiler konusunda Obama’ya güvenirken, bu oran Türkler arasında yüzde 50. Bununla birlikte Bush döneminde Amerikan başkanına güven duyan Türklerin oranı yüzde 8’di.

Obama konusunda araştırma yapılan ülkeler arasında en olumsuz görüşler Türkiye’de kaydedildi. Amerika’nın dünya meselelerinde güçlü liderlik göstermesini destekleyen Türklerin oranı da sadece yüzde 16.

Avrupa Birliği Hakkında Olumsuz Görüşler

Transatlantik Eğilimler araştırmasında Türklerin Avrupa Birliği konusunda da olumsuz görüşler bildirdiği görüldü. Avrupa Birliği hakkında olumlu görüş bildiren Türklerin oranı yüzde 32. Ancak Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasının iyi olacağını düşünenlerin oranı yüzde 48.

AB üyeliğini destekleyenlerin oranı geçen yıla göre arttı; ancak 2004 yılında bu oran yüzde 73’tü. Bununla birlikte Türklerin üçte ikisi Türkiye’nin AB üyesi olacağına ihtimal vermiyor.

Araştırmada Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Avrupa’da kararsız bir tutum olduğu görüldü. Avrupalıların yüzde 42’si, Türkiye’nin üyeliğinin “ne iyi ne kötü” olduğunu düşünüyor. Fransızların neredeyse yarısı, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı. Bu oran, 2003 yılında yüzde 35’ten, 2009 yılında yüzde 48’e yükseldi. Transatlantik Eğilimler araştırmasına göre, 11 AB ülkesinden dokuzunda Türkiye’nin üyeliğine muhalefet arttı. Ancak Avrupalıların yarısından fazlası (yüzde 54) Türkiye’nin eninde sonunda üye olacağına inanıyor.

Araştırmaya göre Avrupalılar, Türklerin Batılı olmadığına inanıyor. Örneğin Almanların yüzde 77’si ve Fransızların yüzde 68’i, Türklerin Batı değerlerini paylaşmadığı görüşünde. Tabii Batılılarla ortak değerlere sahip olduğuna inan Türklerin oranı da sadece yüzde 34.

Öte yandan Amerikalıların yüzde 41’i, Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor.

Rusya, İran ve NATO Konularında Türkler Farklı Düşünüyor

NATO’nun Türkiye’nin güvenliği için önemli olduğunu düşünen Türklerin oranı sadece yüzde 35. Araştırmaya göre Rusya’nın politikaları konusunda kaygı duyan Türklerin oranı, diğer ülkelere kıyasla daha düşük. İran’ın nükleer silah edinmesine razı olan Türklerin oranı 2007 yılında yüzde 16’dan yüzde 29’a yükseldi.

Transatlantik Eğilimler raporunun “Türkiye Bilmecesi” başlıklı bölümünde, “Amerika ve Avrupa Birliği’ne verilen destek, Amerikan ve AB küresel liderliğine arka çıkılması, İran, Rusya ve NATO’ya karşı tutumlar gibi bir takım ölçütler dikkate alındığında, Türk halkının, Amerikalıların ve Avrupalıların gerisinde kaldığı” yazıyor.

Transatlantik Eğilimler araştırmasına Haziran ve Temmuz aylarında 13 ülkeden 13 bin kişi katıldı.

Alman Marshall Fonu Türkiye Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, araştırmayı Amerika'nın Sesi yayınında değerlendirdi. Ünlühisarcıklı, Selin Süer Ünlü'nün sorularını yanıtladı.

Söyleşinin tamamını sağ üst köşedeki bağlantıyı kullanarak dinleyebilirsiniz.XS
SM
MD
LG