Erişilebilirlik

General Motors’tan Yeni Elektrikli Model


General Motors’un yeni elektrikli otomobilinin yakıt tasarrufunu rekor düzeye çıkaracağını açıklamasından sonra otomotiv şirketleri arasında rekabet iyice kızıştı. Uzmanlar çevreyle uyumlu ve çok az yakıt tüketen araçların, otomobil üreticileri için de birçok fırsat kapısını araladığını söylüyor. Colorado eyaletindeki küçük bir şirketse yakıt tasarrufunda otomotiv devlerine kafa tutuyor.

General Motors’un elektrikli yeni aracı Chevy Volt’un bir litre benzinle 97 kilometre gideceğini açıklaması otomotiv dünyasında büyük yankı uyandırdı. Şirketin üst düzey yöneticisi Fritz Henderson, benzin ve elektrikle işleyen yeni hibrit modellerin, General Motors’u tekrar kar eden bir şirket haline getireceğine inanıyor. Henderson, “Çok az yakıt tüketen bir otomobil, oyunun kurallarını değiştirecek ve bize büyük avantaj sağlayacak,” diyor.

Şu anda üretimde olan Chevy Volt’un 2010 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Otomotiv sanayii uzmanı Rebecca Lindland, Volt’un çok şey vaat ettiğini söylüyor. Lindland, “General Motors, varını yoğunu Chevy Volt için ortaya koydu, bu nedenle bu aracın şirkete büyük başarı getirmesi son derece önemli” diye konuşuyor.

Ancak GM’i sıkı bir rekabet bekliyor. Nissan, sadece elektrikle işleyen “Leaf” modelini gelecek yıl tanıtacak. Honda’nınsa yakında “Insight” adını verdiği benzin ve elektrikle çalışan hibrit modelini piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu araçların hiçbiri, Volt’un sağladığı yakıt tasarrufuna erişemiyor. Ancak Volt’tan 10 ila 15 bin dolar daha ucuz olması beklenen diğer modellere talep, çok yoğun olabilir. Öte yandan başka Amerikan şirketleri de GM’le rekabete giriyor. Merkezi Colorado eyaletinde bulunan Coda adlı yeni bir şirket, benzin kullanmadan saatte 130 kilometre hıza ulaşarak 160 kilometre mesafe katedecek yeni bir aracın tanıtımını yapıyor. Şirket üretime geçmek için ekonomik teşvik paketinden 45 milyon dolar aldı.

Colorado valisi Bill Ritter bu aracı kullanan ilk kişilerden biriydi. Şirket yetkilileri, pille çalışan 20 bin otomobilin üretimine bu yıl başlamayı umuyor. Vali Ritter, satış fiyatının yaklaşık 35 bin dolar olması beklenen aracın pillerinin, altı saatte şarj olacağını ve aracın hiç egzos gazı çıkarmayacağını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Sahibi, aracını garajına park edecek. Aracın şarj olduğu ev de rüzgar, güneş ya da jeotermal enerji kullanıyor olacak. Bu şekilde bu aracı kullanan kişinin atmosfere saldığı sera gazı miktarı, sıfır olacak.”

Uzmanlar tüketicilerin ilgisi için yarışan ve yakıt tasarrufu sağlayan çok sayıda model olduğunu, ancak çevreci araçların, zor durumdaki otomotiv sanayiini kurtarmada sınırlı bir rol oynayacağını söylüyor. Son yılların en büyük ekonomik krizinden çıkmak için çabalayan General Motors, satış fiyatı 4 bin dolar olması planlanan ve kompakt sınıfta rekabet edecek yeni bir araç üretmeyi planladığını da açıkladı. Düşük maliyetli bu aracın Amerika’da satılıp satılmayacağıysa henüz bilinmiyor.

XS
SM
MD
LG