Erişilebilirlik

Sağlık Reformuna Direniş Büyüdü


Beyaz Saray yetkilileri Başkan Obama’nın yapılacak sağlık reformunun hükümetin sağlayacağı sağlık sigortasını içermesini hala istediğini, fakat bunu artık, reformun şartlarından biri olarak görmediğini söylüyor.

Obama’nın danışmanlarından David Axelrod, Başkan'ın hükümetin sağlık sigortası sunmasının bu alanda rekabeti teşvik edeceğine inandığını fakat bu noktayı tüm sağlık sigortası tartışmalarını şekillendirecek bir şart olarak görmediğini belirtti. Axelrod reforma hükümet sigortasının dahil edilip edilmemesi konusunda açıklık getirmedi.

Beyaz Saray Sözcüsü David Gibbs ise Obama’nın, reforma devletin sağlık sigortasının dahil edilmesini istediğini, fakat bunu dışarıda bırakacak bir sağlık reformu yasasını veto edip etmeyeceğini belirtmedi.

Başkan sağlık reformu önerisine destek kazanabilmek amacıyla, Çarşamba akşamı Kongre’de bir konuşma yapacak.

Cumhuriyetçiler devletin halka sağlık sigortası sağlamasına şiddetle karşı çıkıyor. Cumhuriyetçiler bunun, sağlık hizmetlerinin devletleşmesi anlamına geleceğini iddia ediyor. Demokratlar ise, devletin sağlayacağı sağlık sigortasının, kişi ve küçük işletmelerin önündeki çeşitli seçeneklerden sadece biri olacağını belirtiyor.

Başkan Obama seçim kampanyasında artan sağlık hizmeti ücretlerini düşürmeyi ve halka ucuz sağlık hizmeti sunmayı vaad etmişti.

XS
SM
MD
LG