Erişilebilirlik

4 Eylül Amerikan Basınından Özetler


New York Times Başkan Obama’nın bütçe açığını kapatmak için vergileri artırmak zorunda kalacağını yazıyor. Gazete, asıl meselenin, vergilerin ne zaman ve ne karar artırılacağı olduğunu savunuyor.

"Bir durgunluk döneminde vergilerin artırılmasını kimse istemez. Ancak, bütçe açığının kapatılması konusunda ne kadar geç kalınırsa, Amerikan hazinesine borç verenlerin daha yüksek faiz talep etme olasılığı da o kadar artacaktır. Ekonomik büyüme veya harcamaların kısılması, sorunu çözmeye yetmeyecektir. Gündemde çok daha önemli konular varken, Obama yönetimi, kapsamlı bir vergi artışını konuşmak istemeyebilir. Ancak zamanında ve akılcı bir biçimde harekete geçilmezse, gelişmeler kontrol edilemez bir noktaya gelebilir. Böylesi bir durumda, Amerikan ekonomisinin göreceği zarar, çok daha fazla olacaktır."

USA Today, ekonomik kriz nedeniyle tüketimin düşmesini, uzun vadede olumlu bir gelişme olarak görüyor. Gazete, Amerikan ekonomisinin yıllarca ürettiğinin üstünde tükettiğini hatırlatıyor.

"Amerikalıların tasarrufa ve yatırıma yönelmesi, ekonomik krizden çıkışı geciktirse de, sevindirici bir gelişme. Tasarrufun artması, sürdürülebilir bir kalkınmanın temelini oluşturur. Amerikan ekonomisi daha fazla yatırıma yönelmedikçe, Çin ve Japonya gibi ülkelerle aramızdaki ticaret açığı da devam edecektir. Ekonomik kriz er ya da geç aşılacak. Washington, tüketimin düşmesini kalıcı kılacak önlemler almalıdır. Tasarruflar üzerindeki vergilerin düşürülmesi, bir seçenek olabilir. İstihdamın teşvik edilmesi veya katma değer vergisi, işe yarayabilir. Yeni bir Büyük Buhran’ın eşiğinden döndük. Ancak işi yeniden şansa bırakmamak için yaşananlardan gereken dersleri çıkartmalıyız."

Washington Post
Almanya başbakanı Angela Merkel’in, General Motors’un Almanya’daki birimi Opel’in satışı için baskı uyguladığını kaydediyor. Gazete, Obama yönetiminden bu baskıya direnmesini istiyor.

"Berlin, GM’in vereceği kararı etkilemesi için Obama’dan yardım istedi. GM’in büyük hissedarı olarak, Obama, bu talebi yerine getirebilirdi. Ancak, Amerikalı yetkililer, bu ricayı kabul etmeyerek doğru bir tavır takındı. Almanya, Amerika’nın birçok ortak çıkarı paylaştığı önemli bir müttefiki… Obama’nın, büyük olasılıkla seçimden sonra da görevine devam edecek olan Merkel’le ilişkilerini iyi tutması gerekiyor. Merkel’in Almanya’daki istihdamı koruma çabası, anlaşılır bir durum… Ancak Obama, öncelikli olarak Amerikalı vergi mükelleflerine karşı sorumludur. Opel’in geleceği, kişisel veya siyasi ilişkilere göre belirlenemez. Bu, tamamen ticaretin gereklerine göre verilebilecek bir karardır."

Los Angeles Times
Obama yönetiminin, terör zanlılarına işkence yapılması konusunda attığı adımları destekliyor. Ancak gazete, zanlıların işkence görebilecekleri ülkelere gönderilmeleri politikasının sürmesini de eleştiriyor.

"Obama yönetiminin, terör zanlılarının sorgulanması konusunda attığı adımlar, Amerika’nın dünyadaki imajını da olumlu etkileyecektir. Terörle mücadelede Amerika’yla işbirliği yapmaları büyük önem taşıyan ülkelerde, Amerika’nın itibarını artıracaktır. Ancak ne yazık ki, Obama yönetimi, terör zanlılarının işkence sicili kabarık ülkelere nakledilmesi konusunda benzer bir adım atmadı. Obama, zanlıların teslim edileceği ülkelerin işkence yapmayacağı konusunda inandırıcı güvenceler vermesi gerektiğini savunuyor. Ancak bu güvencelerin belirsizliği de sürüyor. Terör zanlılarının başka ülkelere teslim edilmesi politikasının sürmesi, Obama’nın reform vaadinin inandırıcılığına da darbe vuruyor."

XS
SM
MD
LG