Erişilebilirlik

1 Eylül Amerikan Basınından Özetler


USA Today Afganistan’da halkın yolsuzluktan ve çetelerden kurtulma umudunun giderek azaldığını yazıyor. Gazeteye göre, Afganistan’da demokrasi kültürünün yerleşmesi için çok daha fazla çaba gerekli:

“Obama yönetimi Afganistan konusunda ciddi kararlar almak durumunda. Afganistan’daki Amerikan birliklerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystall, hazırladığı raporda, durumun ciddi olduğunu ancak başarının imkansız olmadığını vurguluyor. Amerikan halkının Afganistan savaşına ilişkin kaygılarının giderek arttığı bir dönemde, yönetim bölgeye yeni asker gönderme konusunda isteksiz davranıyor. Afgan güçlerinin görevi üstlenmesini ve çözümün Afgan yetkililer tarafından bulunmasını istiyor"

Boston Globe hükümetin ekonomiyi kurtarmak için hazırladığı kurtarma planının başarılı olduğu görüşüne yer veriyor. Gazete, sorunlu finans kuruluşlarına aktarılan paranın geri dönmeye başladığını belirtiyor.

“Hazine, devlete olan borçlarını tamamen ödeyen sekiz büyük bankadan, şu ana kadar dört milyar dolar ek gelir elde etti. Elbette bu, sorunlu kuruluşları kurtarma operasyonunun gelir getirici bir faaliyet olması anlamına gelmiyor. Özellikle Fannie Mae ve Freddie Mac, American International Group, General Motors ve Chrysler gibi kuruluşlara aktarılan para, hala geri dönmüş değil. Ancak kurtarma planının, ülkenin finans sistemini çökmekten kurtardığı da artık net olarak görülebiliyor. Eğer halk bu süreçten bir de kazançla çıkarsa, sonuç çok daha tatmin edici olacaktır"

Washington Post gazetesi, Uzay ve Havacılık Dairesi’nin bütçesinin insanlı uzay çalışmalarını karşılamaya yetmeyeceğini hatırlatıyor. Gazete, özel sektörün de uzay araştırmalarına katılmasının sağlanmasını öneriyor.

“Uluslararası Uzay İstasyonu, gelecek yıl tamamlanacak. Ancak NASA’nın mevcut bütçesi, istasyonun 2016 yılında yörüngeden çıkartılmasını gerektiriyor. Belki de, her yıl milyarlarca dolar gerektiren insanlı uzay çalışmalarının amacını yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiştir. Uzay İstasyonu’nun tamamlanması, uzayın yatırımcılara açılması için en uygun zaman olabilir. Daha önce hiçbir insanın gitmediği yerlere gidebilmek için, uzayı özel sektörün rekabetine açmak gerekir. Daha önce sanal uzayda büyük devrimlere imza atan özel sektör, şimdi uzay çalışmalarının da somut bilimsel ihtiyaçlar çerçevesinde yürütülmesini sağlayabilir."

Los Angeles Times California eyaletinde devam eden orman yangınlarının, bölgenin doğal yapısının bir sonucu olduğuna dikkat çekiyor ve yangınlarla yaşamayı öğrenmek gerektiğini vurguluyor:

“Doğal ortama zarar vermeden orman yangınlarına karşı başarılı olma şansı yok. Ancak yangınları yerleşim birimlerinin uzağında tutarak verecekleri zararı en aza indirebiliriz. Bunun için de binaların etrafını düzenli olarak temizlemek, yol kenarlarında ve insanların yaşadığı bölgelerde yangınlara karşı tampon bölgeler oluşturmak, yerleşim merkezlerini de yangın gerçeğini göz önüne alarak geliştirmek gerekiyor. Yangınlar kaçınılmazdır, bize düşen ise yangınlarla yaşamayı öğrenmektir.”


XS
SM
MD
LG