Erişilebilirlik

Ted Kennedy Son Yolculuğunda


Salı gecesi hayatını kaybeden ABD Senatörü Ted Kennedy son yolculuğuna törenlerle uğurlanıyor. Kennedy için Cumartesi sabahı doğum yeri olan Boston’da, Katolik bir kilisede dini tören düzenlendi. Törene Başkan Barack Obama dahil yaklaşık 1,500 kişi katıldı. Eski başkanlardan Jimmy Carter, Bill Clinton ve George W. Bush da törene katılanlar arasındaydı.

Boston’daki tören sonrasında Kennedy’nin naaşı uçakla Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne getirildikten sonra, 46 yıl boyunca görev yaptığı Amerikan Kongresi’ne götürülecek. Kennedy, daha sonra yerel saatle 17:30’da Arlington Mezarlığı’nda, kardeşleri Robert ve John F Kennedy’nin yanına defnedilecek.

77 yaşında beyin kanseri nedeniyle ölen Senatör Edward Kennedy, Rose ve Joseph Kennedy’nin hayattaki son oğullarıydı. Demokrat Partili Ted Kennedy, “Senato’nun Aslanı” lakabıyla tanınıyordu ve Amerikan halkının tamamını içine alacak bir sağlık sisteminin en önde gelen savunucularından biriydi.

2008 yılı Mayıs ayında, Kennedy’de kötü huylu bir beyin tümörüne rastlandı ve ameliyata alındı. Kennedy Kasım ayında kendisini iyi hissettiğini söyleyerek Senato’ya döndü.

Son aylarında Başkan’ın sağlık reformu gibi konulardaki öncelikleri için sıkı bir şekilde çalışan Kennedy, reformu, “hayatının amacı” olarak niteliyordu.

Senato'da En Uzun Görev Yapan İkinci İsim

Edward Kennedy, 1932’de Boston’da doğdu. 1962’de Senatoya girdi ve Senato’da en uzun görev yapan ikinci isim oldu.

Kennedy, Bush yönetimine ve Irak savaşına şiddetle muhalefet ediyordu. Kennedy, hedeflerine ulaşmak için parti sınırlarının dışına da çıkardı. Sağlık reformuyla ilgili olarak eski Başkan George W. Bush’la yakın bir çalışma yapmıştı. Siyasi geçmişine rağmen Kennedy, başkan olma hayalini hiçbir zaman gerçekleştiremedi.

Siyasi kariyeri, 1969’da Massachusetts’deki bir köprüden arabayla aşağı uçtuğunda neredeyse sona eriyordu. Yolcu koltuğundaki Mary Jo Kopechne kazada öldü. Kennedy, kazayı polise haber vermeden önce saatlerce beklediği anlaşılınca kamuoyundaki imajı ilk kez ciddi şekilde zedelendi. 1980’de başkan adayı oldu ancak rakibi Jimmy Carter’a yenildi. O zamandan bu yana Kennedy kendisini Senato’daki çalışmalarına adadı. Liberal konularda sözcülük yapması yüzünden sık sık Cumhuriyetçilerin eleştirilerine hedef olmaya alışmıştı.

2006’da Time dergisi Kennedy’yi Amerika’nın en iyi 10 senatörü arasında gösterdi. Dergi, Kennedy’nin ülkedeki herkesin hayatını etkileyen önemli yasalarda payı olduğunu yazdı.Ağustos ayında Başkan Obama, Kennedy’yi Başkanlık Özgürlük Madalyası’yla onurlandırdı.

XS
SM
MD
LG