Erişilebilirlik

Karzai ve Holbrooke Arasında Seçim Gerginliği


Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Amerika’nın Pakistan ve Afganistan özel temsilcisi Richard Holbrooke arasında gerginlik yaşandı. Bir öğle yemeğinde Holbrooke’un seçimlere hile karıştırıldığı iddialarını gündeme getirmesine Karzai sert tepki gösterdi.

Bir Amerikalı yetkili, Karzai ve Holbrooke’un 20 Ağustos’ta yapılan Başkanlık seçiminden bir gün sonra bir araya geldiğini, Holbrooke’un Karzai’ye, “seçim süresince saygı göstermesi gerektiğini ve seçimlerin ikinci tura kalabileceğini” söylediğini belirtti. Amerikalı yetkiliye göre Karzai, Holbrooke’un bu açıklamasına sert tepki gösterdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Karzai’nin yemeği terk ettiği iddialarını yalanladı ve Washington’un seçimlerde taraf tutmadığını vurguladı.

Bu arada, Karzai’nin başkan yardımcısı adaylarından Muhammed Kasım fahim’in uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı iddiaları da Amerika’da rahatsızlık yarattı.

Amerikalı yetkililer seçim sonuçlarını tahmin etmek için henüz erken olduğunu belirtiyor. Oyların sadece yüzde 17’si sayılmış durumda ve Karzai önde gidiyor. Seçimlerden sonra Karzai de, başrakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah da zafer ilan etti.

Seçimlerde usulsüzlük yapıldığını iddiasıyla Afganistan Seçim Komsiyonu’na 1500 başvuru yapıldı.

XS
SM
MD
LG