Erişilebilirlik

Afganistan'da Sayım Gecikiyor


Afganistan’daki devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili son kısmi sonuçların en erken Cumartesi günü açıklanacağı bildirildi.

Seçim Kurulu, bugün yapılması beklenen açıklamanın neden ertelendiğini belirtmedi.

Henüz yüzde 17’si sayılan oylara göre Devlet Başkanı Hamit Karzai, baş rakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ile arasındaki farkı açıyor.

Ancak Karzai’nin ikinci tur seçimi önleyebilmek için oyların yüzde 50’sini alamayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Kesin sonuçların 3 Eylül’den sonra açıklanacak.

Yetkililere göre gecikmenin nedeni oy sayımında kullanılan bilgisayar programında sorun çıkması.

Sayımla uğraşan yabancı uzmanlardan biri Uluslararası Demokrasi kurumundan Bill Gallery. Amerikalı uzman birkaç günlük gecikmenin önemli olmadığını söyledi.

Amerikalı uzman sayım işlemini sürdüğünü ve alarma kapılmaya gerek olmadığını belirtti. Bill Gallery’ye göre gecikme daha çok idari sorunlarla ilgili.

Şu ana kadar oyların sadece yüzde 17’si sayıldı. Seçim Kurulu’na göre sayılan oyların yüzde 43’ünü Devlet Başkanı Hamit Karzai, yüzde 34’ünü ise en güçlü rakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah aldı. Karzai’nin seçimi ilk turda kazanabilmesi için oyların en az yüzde 50’sini alması şart. Adaylardan hiçbiri yüzde elliyi tutturamazsa, Ekim ayında ikinci tur seçim yapılacak.

Seçimlerde hile yapıldığını iddia eden tek aday Abdullah Abdullah değil. Otuzu aşkın cumhurbaşkanı adayından eski Planlama Bakanı Ramazan Başardost ve Eşref Gani de özellikle kuzey ve güney illerinde ciddi yolsuzluklar yapıldığını ileri sürdü. Adaylar, seçim gözlemcilerinin tehdit edildiğini, seçmenlerin oy kullanmalarının önlendiğini ve olayların çoğundan devlet memurlarının sorumlu olduğunu iddia ediyor. Üyelerinin bir kısmı Birleşmiş Milletler tarafından atanmış olan Seçim Şikâyet Kurulu, ciddiyet derecesine göre tüm hile şikâyetlerinin tek tek inceleneceğini bildirdi.

Bu arada seçimleri aksatma sözü veren taleben sözünü yerine getirememiş olsa da halka kan kusturmaya devam ediyor. Afgan yetkililer Paktiya ilinde çıkan çatışmada bir Taleban komutanıyla altı adamının yakalandığını açıkladı. Yetkililere göre, seçim günü çıkan şiddet eylemlerinde yaralanan Molla Muslim adlı komutanın bir hastanede tedavi gördüğü yolunda istihbarat alındı.Hastaneyi kuşatan Amerikan ve Afgan askerleriyle Taleban militanları arasında çıkan çatışmada bir NATO askeriyle 13 militanın öldüğü açıklandı.

XS
SM
MD
LG