Erişilebilirlik

'Ted Kennedy'nin Yakalandığı Kanser Yaygın Bir Türdü'


Amerikan siyasi tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Senatör Edward Kennedy bir yıl boyunca mücadele ettiği beyin kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti. Kennedy’nin beynindeki tümör, en yaygın görülen beyin kanseri türüydü. Malignant glioma olarak da bilinen bu kanser türüne yakalan Senatör Kennedy, Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde en gelişmiş radyoloji ve kemoterapi tedavisi görmesine rağmen kurtarılamadı. Uzmanlar, beyin tümörüne neyin yol açtığını halen bulabilmiş değil. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre Malignant glioma kanseriyle ilgili araştırmalarda çok az yol alınabildi.

Senatör Ted Kennedy’e kanser teşhisi, Mayıs 2008’de geçirdiği felçten sonra kondu. Felç, bu tür kanserin en belirgin özelliği.

Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyat olan Kennedy’nin doktorları operasyonun başarılı olduğunu açıkladı ve altı ün sonra Ted Kennedy’i taburcu etti. Beyin Cerrahı Dr. Anthony Caputy’e göre başarılı bir ameliyat, tümörün en az yüzde 90’ının alınması anlamına geliyor. Çünkü o zaman, diğer tedavilerin daha iyi sonuca ulaşması mümkün olabiliyor.

Kennedy’nin ameliyatına craniotomy adı veriliyor. Doktorlar kafatasını açarak beynin yüzeyine ulaşıyor. Daha sonra MRI yardımıyla tümörün tam olarak nerede olduğu belirleniyor. Ameliyat sırasında hastanın uyandırılması mümkün olabiliyor. Bu şekilde doktorlar, beyinde konuşmayla ilgili olan bölümü kesmeden operasyonu bitiriyor.

Doktor Caputy, "Beyinde herhangi bir acı hissedilmiyor. Hasta uyanıkken beynin fonksiyonlarını daha rahat görebiliyor, motor fonksiyonları test edebiliyorsunuz. Ayrıca konuşmayla ilgili bölümleri de daha kesin olarak tespit edebiliyoruz," diye konuşuyor.

Doktorlar hala beyin tümörlerine neyin yol açtığını bilmiyor. Ancak tümör riskini arttıran faktörleri biliyor: Kennedy gibi beyaz erkeklerde bu tümörler daha fazla görülüyor. Ayrıca 70 yaş ve üstü olmaları riski arttırıyor. Tümörün asıl nedeni araştıran uzmanlar, bu sayede daha iyi tedavi yöntemleri geliştirmeyi umuyor. Northwestern Üniversitesi’nden beyin genetiği uzmanı Dr. Markus Bredel, beyin kanserinin en agresif türü olan glioblastomas’ın içindeki genetik mutasyonları araştırıyor. Bu tümörlerin içinde yüzbinlerce gen olduğunu belirten uzman, "Yanıtlaması zor olan soru şu: Tümörlerin içinde bulunan genlerden hangileri gerçekten hastalığın ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde etkili," diyor.

Senatör Ted Kennedy’nin ölümü bekleniyordu. Şimdi onuruna tüm ülkede bayraklar yarıya indirilmiş durumda. Ulusal Kanser Enstitüsü, beyin kanserinin en fazla ölümle sonuçlanan kanserlerin başında geldiğini bildiriyor. En iyi tedaviyle bile tümörlerin yeniden geriye geldiğini belirten doktorlar, bunun ne zaman gerçekleştiğini ise kestiremiyor.

XS
SM
MD
LG