Erişilebilirlik

Kennedy'nin Naaşı Boston'a Nakledildi


Senatör Ted Kennedy’nin naaşı evinin bulunduğu Hyannis Port kasabasından Boston’a nakledildi. Ailesi, naaşın, Boston’da, eski Başkan John F. Kennedy kütüphanesinde halkın ziyaretine açılacağını bildirdi.

77 yaşında beyin kanserinden ölen Kennedy’nin naaşının önünden binlerce kişinin geçmesi bekleniyor.

Yarın akşama kadar kütüphanede kalacak olan cenaze, Cumartesi günü, Washington’un hemen dışındaki Arlington Ulusal Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Daha önce Boston’da düzenlenecek cenaze töreninde Başkan Barack Obama konuşma yapacak.

Obama dün Senatör Ted Kennedy’nin olağanüstü bir lider olduğunu, Kongre'den geçirilmesine yardım ettiği sayısız yasanın milyonlarca Amerikalının hayatını değiştirdiğini söyledi.

Senato'nun Aslanı

1932 yılında Boston’da doğan Edward Kennedy, Joseph ve Rosa Kennedy’nin dokuz çocuğundan en küçüğüydü. Yine kendisi gibi siyasetçi olan iki ağabeyinden John Kennedy, 1963 yılında Başkan iken, Robert Kennedy ise 1968 yılında, Demokrat Parti’den Başkanlık adaylığı için kampanya yaparken suikasta kurban gitti. Edward’ın pilot olan üçüncü ağabeyi Joe Kennedy ise İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmişti.

Senatör Kennedy’nin beş kız kardeşinden Eunice Shriver da, iki hafta önce, geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata gözlerini yummuştu. 88 yaşındaki Bayan Kennedy, kız kardeşi Rose Mary gibi zihinsel engellilerin neler başarabileceklerini göstermek için 1968 yılında Özel Olimpiyatları kurmuştu.

"Ted” ve “Teddy" olarak da bilinen Edward Kennedy, 1962 yılında, John Kennedy’nin başkan olması üzerine, Massachussets eyaletinde ondan boşalan senato üyeliğine aday oldu ve seçimi kazanarak Senatör oldu. Ted Kennedy o zamandan beri senatörlük yapıyordu. İki ağabeyi gibi şansını başkanlıkta denemek isteyen Ted Kennedy’nin 1969 yılında geçirdiği bir trafik kazası Beyaz Saray hayallerinin suya düşmesine sebep oldu. Kazada otomobilde bulunan Mary Jo Kopechne adlı genç bir kadın ölmüş, ancak Kennedy'nin olay yerinden kaçması ve kazayı polise bir gün sonra bildirmesi tüm ülkede tepkiye yol açmıştı. Amerikan siyasi tarihine “Chappaquiddick olayı" olarak geçen kazadan sonra başkanlık umudu yok olan Senatör, kendini tamamen Senato çalışmalarına verdi.

Demokrat Parti’nin en kıdemli ve en etkin üyelerinden biri olan Ted Kennedy, siyasi hayatında her zaman liberal bir gündem izledi. Partisinin en liberal ve sol kanadının temsilcisi olmasına rağmen tüm siyasi çevrelerin saygısını kazandı. Senatör Kennedy’nin girişimleri sayesinde işçi ve göçmen hakları, eğitim, dış politika ve fırsat eşitliği konularında önemli gelişmeler sağlandı ve Ted Kennedy bu hedefler ulaşmak için rakipleriyle işbirliği yapmaktan kaçınmadı. Senatör Kennedy, “Chappaquiddick olayı"na rağmen 1980 yılında Demokrat Parti’nin başkan adayı olmak istedi ancak adaylığı rakibi Jimmy Carter’a kaybetti.

Kennedy’nin kuzeni Caroline amcasının tüm aileye ilham kaynağı olduğunu söyledi. Amcasının 40 yıldan fazla senatörlük yaptığını belirten Caroline, Ted Kennedy’nin bu süre içinde eşit haklar, sosyal adalet ve ekonomik eşitlik gibi önemli davaların öncülüğünü yaptığını belirti ve onu “çalışanların, yoksulların ve mazlumların sözcüsü” olarak tanımladı.

Amerika’nın dış politikasına da damgasını vuran Kennedy, Irak savaşına şiddetle karşı çıkmış ve 2002 yılında, Senato'daki Irak'a askeri müdahale oylamasında “hayır” oyu kullanmasını “senatör olarak verdiği en doğru karar” olarak nitelemişti.

2004 Başkanlık seçimlerinde partisinin başkan adayları arasında Senatör John Kerry’yi destekleyen Kennedy, geçen yılki seçimlerde de ağırlığını Barack Obama’dan yana koydu. Hatta Demokrat Parti Kurultayında Obama’nın resmi adaylığını o açıkladı. Kennedy, kurultayda yaptığı konuşmada, Obama’nın yeni kuşak liderleri ve değişimi temsil ettiğini söylemiş ve desteklenmesini istemişti.

Geçen yaz beyninde tümör belirlenen Senatör, o zamandan beri geçirdiği ameliyattan sonra kemoterapi ve radyasyon tedavisi görüyordu.

İki kez evlenen Ted Kennedy’nin ilk evliliğinden üç çocuğu var.

XS
SM
MD
LG