Erişilebilirlik

Michael Jackson'ı Sakinleştiriciler Öldürdü


Ünlü sanatçı Michael Jackson’un ölümünün aralarında propofol adlı anestezi ilacının da bulunduğu sakinleştiricilerin karışımından kaynaklandığı açıklandı.

Los Angeles savcılığı yaptığı otopsi sonucu Jackson’a verilen ilaçların hiçbirinin tek başına ölümcül olmadığı, ancak tüm ilaçların karışımının sanatçının hayatına mal olduğu kanısına vardı.

Buna göre, Jackson’ın özel doktoru Conrad Murray hakkında kasıtsız adam öldürmekten dava açılabilecek. Doktor Murray Jackson’a sanatçının öldüğü gün aralarında propofolün de bulunduğu bir dizi yatıştırıcı ve uyuşturucu ilaç verdiğini kabul etti.

Murray Jackson’ın uykusuzluk sorununu tedavi etmeye çalıştığını söylemişti.

Dr Murray you tube aracılığıyla yaptığı açıklamada yakınlarının kendisi hakkında endişelenmemesini istedi ve gerçeğin ortaya çıkacağından emin olduğunu söyledi.

Polis raporuna göre Doktor Murray, Jackson’a zaman zaman geceleri 50 miligram propofol verdiğini kabul ediyor.

Doktoru, öldüğü gece Jackson’a 6 saat içinde 5 kez yatıştırıcı ve son olarak 25 miligram propofol verdiğini söylüyor. 10 dakika boyunca Jackson’ı takip eden doktor Murray, tuvalete gidip geldiğinde sanatçının nefes almadığını fark ediyor. Murray ambulans gelmeden önce Jackson’ı kalp masajıyla hayata döndürmeye çalışmış ama başarılı olamamıştı. Amerikan İlaç Dairesi, Doktor Murray’in propofol sipariş ettiği, satın aldığı ya da bulundurduğuna ilişkin bir kayıt bulunmadığını bildiriyor.

XS
SM
MD
LG