Erişilebilirlik

25 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Bush döneminde terör zanlılarına uygulanan sorgu tekniklerinin Obama yönetimini zor bir kararla karşı karşıya bıraktığını yazıyor. Gazete, işkence iddialarının bir özel savcı tarafından soruşturulması kararını doğru bir adım olarak yorumluyor.

“İzin verilen ve yasaklanan sorgu yöntemleri arasındaki fark çok keyfi görünüyor. Bir zanlıyı 11 gün uykusuz bırakmak mı daha kötüdür yoksa çocuğunu öldürmekle tehdit etmek mi? Su altında boğulma hissi yaratmak mı daha kötüdür yoksa çırılçıplak soyularak askıya alınmış bir zanlıyı matkapla tehdit etmek mi? Ne yazık ki, Bush döneminde adalet bakanlığı uykusuz bırakmanın ve su altında boğulma hissi vermenin işkence olmadığına karar verdi. Obama ve Adalet Bakanı Holder, verilen talimatlara uygun sorgu yapan CIA görevlilerinin yargılanmayacağını açıkladı. Peki, bu sınırları aşan görevliler yargılanacak mı? Bu iğrenç öykünün asıl sorumluları başta George Bush ve eski başkan yardımcısı Dick Cheney olmak üzere üst düzey yetkililerdir. Onlar yüzünden hem Amerika devlet eliyle işkence yapan bir ülke konumuna düştü, hem de yeni yönetim bu pisliği temizlemek zorunda kaldı.”

Christian Science Monitor Libyalı Lockerbie bombacısının serbest bırakılmasını eleştiriyor. Gazete, kararın hukuki olmaktan çok siyasi gerekçelerle verildiğini öne sürüyor:

“Libya’nın 1999’da Micrahi’yi yargılanması için teslim etmesi de uluslararası siyasetteki gelişmelerin bir yansımasıydı. Libya, zanlıların teslim edilmesi ve kurbanların ailelerine tazminat ödenmesi karşılığında yaptırımların kaldırılmasını sağladı. Şimdi Micrahi’nin serbest bırakılmasının da İngiltere ve Libya arasındaki petrol, doğalgaz ve ticaret anlaşmalarının bir uzantısı olduğu yönünde şüpheler var. İskoçya Adalet Bakanı Kenny McAskill, kararı tamamen kendisinin verdiğini ve bu kararı merhamet duygusuyla verdiğini söylüyor. Ancak, şüphe ve siyaset rüzgârının böylesine hızlı estiği bir ortamda, McAskill’in sesini duymak çok zor oluyor.”

USA Today sağlık reformu konusunda Cumhuriyetçi Parti’nin önerilerinin de dikkate alınmasını öneriyor. Gazete ancak bu yolla reform tasarısı üzerinde partiler üstü bir uzlaşma sağlanabileceğini yazıyor:

“Cumhuriyetçi Parti’den gelen bazı önerilerin reform taslağına eklenmesi hem reforma sırf karşı çıkmak için karşı çıkan parti üyelerini açığa çıkaracaktır, hem de Demokratların amacının soruna çözüm bulmak olduğunu gösterecektir. Ayrıca Cumhuriyetçi partililerin bazı önerileri, sağlık harcamalarında tasarrufa gidilmesini veya daha fazla insanın sağlık sigortasından yararlanmasını sağlayacak nitelikte. Sağcılar şimdiye kadar kendi seçeneklerini sunmak yerine Demokratların teklifini eleştirerek Kongredeki yandaşlarına reforma karşı çıkmaları için baskı yapmayı tercih etti. Şimdi kendi saflarından gelen önerilerin de ciddiye alınması, bu yıkıcı taktiği savunanların işini zorlaştırır.”

New York Times Obama yönetiminin devlet dairelerinin İnternet üzerinden verdiği hizmetleri iyileştirme çabasını olumlu buluyor. Ancak gazete, bu çabanın özel hayatın gizliliği ilkesine uygun yürütülmesi gerektiğini vurguluyor:

“Web sitelerine kaç kişinin girdiğini ve hangi hizmetlerden yararlandıklarını izlemek ve kişisel bilgileri toplamak verilen hizmetin kalitesini artırabilir. Ancak internet kullanıcılarının izlenmesi, vatandaşların özel yaşamları için bir risk de oluşturabilir. Hükümetin geçtiğimiz yıllarda yasadışı biçimde vatandaşların kütüphanelerden aldıkları kitapları fişlediği, telefon ve elektronik posta haberleşmelerini izlediği henüz unutulmadı. Bu nedenle internet kullanıcıları hakkında toplanan bilgiler sadece o bilginin toplanma amacına hizmet etmelidir. Bu bilgiler genel bir veri tabanında toplanmamalı, mümkün olan en hızlı biçimde ve düzenli olarak silinmelidir.”

XS
SM
MD
LG