Erişilebilirlik

Kaddafi'nin Çadır Kurma Planına Tepkiler


Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili Libya Lideri Muhammed Kaddafi’nin gelecek ay Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun açılışı için geleceği New York’ta çadır kurma planını “korkunç” bulduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler binasına ev sahipliği yapan Amerika, sözleşmeler gereği Libya lideri Kaddafi ve diğer ülkelerin liderlerini Birleşmiş Milletler’in etkinliklerine katılmalarına izin vermekle yükümlü. Ancak yetkililer Kaddafi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için yapacağı ziyarette, New Jersey’de çadır kurma fikrinden rahatsız olduklarını gizlemiyorlar. Libya lideri kendi ülkesinde yabancı ziyaretçilerini çadırda ağırlıyor. Kaddafi, son yıllarda bazı uluslar arası toplantılar için yaptığı ziyaretlerde de çadır kurdu.

Newsweek bu haftaki sayısında Kaddafi’nin New York Central Park’ta çadır kurma talebi reddedilince, New Jersey, Englewood’da, Libya’ya ait ikametgahın önüne çadır kurmaya karar verdiğini yazdı. Bu plan çoğunluğu Yahudi olan Englewood nüfusu arasında rahatsızlığa yol açtı. 1988’deki Lockerbie faciasında ölenlerin bazılarının aileleri de bu bölgeye yakın oturuyor. Libya, bombalamayla ilgili sorumluğunu kabul etmiş ve ailelere tazminat ödemişti.

Üst düzey bir yetkili Englewood’a çadır kurma fikrini korkunç bulduğunu açıkladı, ancak Dışişleri Bakanlığı’nın hala tutumunu belirlemeye çalıştığını da sözlerine ekledi. Aynı yetkili Kaddafi’nin hastalığından ötürü hapisten tahliye edilen Lockerbie bombacısı Abdül Basit el-Micrahi’yi kahraman gibi karşılamasını, “mide bulandırıcı” olarak niteledi.

Bir basın toplantısında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly Micrahi’ye yönelik tavrın Amerika-Libya ilişkilerini etkileyeceğini söyledi. Kelly, “Micrahi’nin dönüşünün kutlanması çok rahatsız edici. Libya hükümetine açık bir şekilde Micrahi’yi nasıl karşılayacaklarını takip edeceğimizi bildirmiştik. Onu, kamuoyu gözünde böyle yüceltmeye devam ederlerse bu ilişkilerimize hiç de iyi bir etki yapmayacaktır” diye konuştu.

Libya liderinin oğlu Saif el İslam Kaddafi, Micrahi’yi havaalanında karşılayan coşkulu kalabalığın içindeydi. Libya lideri de Micrahi’yi evinde ziyaret etti. Başkan Barack Obama, geçen hafta Micrahi’nin ev hapsinde tutulması çağrısında bulundu. Sözcü Kelly Amerika’nın İskoç yetkililerin Micrahi’yi sağlık nedenlerinden ötürü bırakma kararına kuvvetle karşı olduğunu yineledi. Ancak Kelly, bu durumun Amerika ile İngiltere arasındaki geleneksel sıcak ilişkileri etkilemeyeceğini de vurguladı.

XS
SM
MD
LG