Erişilebilirlik

İsrail Başbakanı Netanyahu Avrupa Ziyaretine Başladı


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Ortadoğu barış süreci ve diğer konuları görüşeceği Avrupa ziyaretine başladı.

Netanyahu yarın Londra’da İngiltere Başbakanı Gordon Brown’la görüşecek. Çarşamba günü Amerika’nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’la görüşmeyi planlayan Netanyahu, Perşembe günü de Berlin’de, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le bir araya gelecek.

Görüşmelerde işgal altındaki topraklardaki yerleşimlerin gündeme gelmesi bekleniyor. İsrail, artan nüfusu gerekçe göstererek mevcut yerleşimlerde yeni inşaatlar yapılması gerektiğini savunuyor.

‘Derhal Barış’ adlı bir İsrailli örgüt, yerleşimlerde bu yıl 600 yeni evin inşaatına başlandığını bildiriyor. Örgüte göre İsrail hükümetinin mevcut inşaat izni, Batı Şeria’da 40 bine kadar yeni evin inşa edilmesine fırsat tanıyor.

İsrail’de güçlü bir sivil toplum örgütü olan Derhal Barış, sağcı hükümetin, Batı Şeria’da Yahudilere yeni yerleşim bölgeleri açılmasını kısmen durdurduğu yönündeki açıklamasını yalanlıyor. İsrail, Benyamin Netanyahu hükümetinin beş ay önce kurulmasından bu yana, Batı Şeria’da yeni konut inşasına izin verilmediğini açıklamıştı. Başkan Barack Obama da bu açıklamadan memnuniyet duyduğunu bildirmişti. Derhal Barış adlı örgütün Başkanı Yariv Oppenheimer, hükümetin, işgal altındaki topraklarda yeni Yahudi yerleşim birimlerinin kurulmasını, barışın önündeki en büyük engel olarak gören Amerika’yı kandırmaya çalıştığını belirtti.

Yariv Oppenheimer, “Bizim aldığımız bilgilere göre, inşaatlar hiçbir zaman durmadı, yeni yerleşim birimlerindeki faaliyetlerin dondurulması da söz konusu değil,” diye konuşuyor.
Oppenheimer yeni projelerin askıya alındığını doğruluyor, ancak Yahudi yerleşimcilerin daha önce onaylanmış bulunan planları uygulayarak binlerce yeni konut ve apartman dairesini kolaylıkla inşa edebileceklerini söylüyor. Derhal Barış, 40 bin yeni konut için iznin mevcut olduğunu ve bu yıl 600 yeni konutun inşasına başladığını açıkladı. Bu açıklamalarla Derhal Barış, Yahudi yerleşimcileri ve destekçilerini kızdırdı. Başbakan Yardımcısı Moshe Ya’alon’un, Derhal Barış örgütünü, ‘mikrop’ diye adlandırması, ortalığı karıştırdı. Yerleşimcilerin destekçisi eylemcilerden Nadia Matar, Derhal Barış’ı, İsrail aleyhtarı olmakla suçladı.

Matar, “Ülke dışındaki Yahudi ve İsrail aleyhtarı örgütler tarafından bol paralarla beslenen Derhal Barış, Arap düşmanın isteklerini yerine getirerek Yahudiler aleyhine çalışıyor,” suçlamasında bulunuyor.

Başbakan Netanyahu’nun Avrupa’da yapacağı görüşmelerde Yahudi yerleşim birimleri, gündemin başında yer alacak. İsrail Başbakanı İngiltere ve Almanya başbakanlarının yanı sıra, Amerika’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’le görüşecek.

XS
SM
MD
LG