Erişilebilirlik

Depresyon Geni Kader Olmayabilir


Altı yıl önce yapılan bir araştırma, belli bir geni taşıyan kişilerin, işsiz kalmak ya da boşanmak gibi büyük stres kaynağı olan olaylardan sonra depresyona girme risklerinin, bu geni taşımayanlara oranla daha yüksek olduğunu göstermişti. Ancak yeni bir araştırma, bu geni taşımanın, depresyon riskini artırmadığı sonucuna vardı.

Altı yıl önceki araştırma, bazı kişilerin, neden stres yaratan olaylardan sonra çabuk toparlanırken, diğerlerinin depresyona girdiğine ışık tutuyordu.

2003 yılında yapılan araştırmadan, tek bir genin, kişinin işsiz kaldıktan ya da eşinden boşandıktan sonra depresyona girme riskini arttırdığı sonucu çıkmıştı. Şimdiyse Amerikan Tabipler Birliği dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, bu tezi çürütüyor.

Araştırma, Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü salgın hastalıklar uzmanı Doktor Kathleen Merikangas’ın başkanlığında yürütüldü:

"Serotonin geniyle kişinin hayatında meydana gelen olaylar arasındaki bağın depresyonla ilgisini gösteren bütün araştırmaları inceledik.

Beynin bir bölümünden diğer bölümüne sinyal gönderen kimyasal madde olan serotonin, kişinin iştah, uyku ve ruh halini düzenliyor.

Uzmanlar, 14 bin kişinin katıldığı 14 araştırmayı inceledi. Doktor Merikangas, serotonin geninin, kendi başına ya da kişinin hayatındaki stresli olaylarla birlikte, depresyon riskini arttırdığına dair kanıt bulamadıklarını söylüyor:

“İlk araştırmadaki bulguları doğruladığı sanılan birçok araştırma, aslında yeterli derecede kanıt içermiyor.”

Şeker hastalığı, kanser ve kalp hastalıklarının oluşmasında etkili olduğu sanılan bazı genleri anlamak için genetik alanda birçok araştırma yürütüldü ve büyük aşama kaydedildi. Ancak şu anda kişinin depresyona girip girmeyecegini belirlemede kullanılacak bir gen testi, ya da kişiye depresyon teşhişi koymak için aranacak tek bir gen henüz bulunmuş degil.

Uzmanlar, genler ve kişinin ruh hali arasındaki bağı kurabilmek için daha çok ve ayrıntılı araştırma yapılmasi gerektiğine inanıyor.


XS
SM
MD
LG