Erişilebilirlik

18 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Afganistan'da seçime üç gün kala hala güvenlik kaygısı yaşandığını belirtiyor. Gazete seçime katılım oranının seçim sonuçlarının meşruiyeti açısından büyük önem taşıdığını vurguluyor:

"Seçim günü, yaklaşık 17 milyon insanın oy kullanabilmesini sağlamak için Afgan güvenlik güçlerine Amerikan ve NATO birlikleri de destek verecek. Eğer bu 300 bin kişilik polis ve asker gücü de yetersiz kalırsa, isyancılara karşı daha fazla yabancı asker gönderilmesi gerekecektir. Ancak seçim başarıyla yapılır ve yeni devlet başkanı halkın gözünde meşru olursa, Afganistan'da bir ölçüde istikrar sağlanabilir. Böyle bir durumda hükümet, alt düzey Taliban liderleriyle masaya oturabilir. Bu seçimin galiplerinin, mevcut hükümetin yolsuzluk ve beceriksizliğini aşarak ülkeyi demokratik bir anlayışla yönetmesi gerekir. Ancak bu demokratik anlayışın hayata geçmesi için Amerikan askerlerinin varlığı da bir zorunluluktur."

Washington Post Başkan Obama'nın Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le görüşme kararını eleştiriyor. Gazete, görüşmenin Ortadoğu'daki demokrasi yanlıları için umut kırıcı olduğu görüşünde:

"Mübarek, 28 yıldır Amerika'nın Ortadoğu'daki girişimlerini boşa çıkartıyor. Ve Obama ne kadar şımartırsa şımartsın Mübarek bu tavrını değiştirmeye niyetli görünmüyor. Mübarek, Bush yönetiminin baskısıyla devlet başkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi yönünde bir anayasa değişikliği yapmıştı. Ancak Amerika'nın baskısı azalınca, muhalefete yönelik politikasını sertleştirdi. Eğer Obama bugünkü görüşmede Mısır halkının meşru değişim talepleri yerine Mübarek'in Ortadoğu barışındaki tartışmalı katkılarını öne çıkartırsa, tarihten hiç ders almadığı anlaşılacaktır."

New York Times gazetesi devlet desteği alan finans kurumlarının, yöneticilerine yüksek ikramiyeler ödeme politikasına tepki gösteriyor ve

"İdeal olan, bankaların kendi çalışanlarına ödeyecekleri ikramiyelere özgürce karar vermeleridir. Ancak bunun için öncelikli olarak bankaların tartışmalı faaliyetlerden ve diğer riskli işlemlerden kar etmesini önleyecek reformlar yapılmalıdır. Böylesine kapsamlı bir reformun gerçekleşmediği bir ortamda, en azından bu ikramiyelerin aşırı riskli girişimleri teşvik edici olmasını önleyecek kurallar belirlenmelidir. Amerikan halkının bu ikramiyelere tepkisi, kazançlarını hiçbir biçimde paylaşmayan bankaların zarara girdiklerinde bunun maliyetini vergi mükelleflerine ödetmelerinden kaynaklanıyor. Ve eski hataların tekrarlanmamasını sağlayacak reformlar yapılmadıkça, böyle bir tepki göstermek de onların hakkıdır."

USA Today kamu sektöründe emeklilerin çalışmaya devam ederek çifte maaş almasını haksızlık olarak görüyor. Gazete, bu maaşların özel sektör çalışanlarının cebinden çıktığını belirtiyor:

"Emeklilere çifte maaş ödenmesi sadece vergi mükelleflerine yük getirmekle kalmıyor. Bu uygulama zaten sıkıntıda olan kamu emeklilik fonlarını daha da zora sokuyor. Bunun sonucunda genç işçiler, çifte maaş alan emeklileri sırtlarında taşımak zorunda kalıyor. Bu nedenle, emeklilerin yeniden çalışmasına ilişkin kuralları sertleştirmenin yanı sıra, emekli maaşı ödenmesi konusunda da bir reforma gidilmelidir. Eyaletler bunu başaramıyorsa, en azından bu kişiler için de emeklilik yaşını 65 olarak uygulamalıdır."


XS
SM
MD
LG