Erişilebilirlik

İsrail Uçakları Gazze - Mısır Sınırını Bombaladı


Hamas yetkilileri, İsrail uçaklarının Refah sınır kapısı yakınındaki bir bölgeyi sabaha karşı bombaladığını bildirdi. Bombalanan hedeflerin Mısır sınırı altından geçen kaçakçı tünelleri olduğu belirtiliyor. İsrail bu tünellerin Gazze’ye silah kaçırmak için kullanıldığını savunuyor.

Dün Filistinli militanlar Gazze’den İsrail’e havan topu saldırısı düzenlemişti. Erez sınır kapısında bir cankurtaran aracının yakınına isabet eden iki havan mermisi, can ve mal kaybına yol açmadı. Araçta İsrail hastanesine nakledilen Filistinli bir hasta bulunuyordu.

Bakanlar kurulu toplantısında konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dört yıl önce Gazze’den çekilmelerinin, ikinci kez tekrarlamayacakları bir hata olduğunu açıkladı.

Netanyahu, 2005 yılında Gazze’den çekilmelerine rağmen barış ve güvenliğe kavuşamadıklarını söyledi. Çekilmeden iki yıl sonra militan Hamas örgütü, Gazze’nin kontrolünü silahlı güçleriyle ele geçirmişti.

Öte yandan Batı Şeria’daki Beytüllahim’de 2 bin 300 delegenin toplandığı El Fetih kongresi altıncı gününde de devam etti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Cumartesi günkü oturumda yeniden El Fetih lideri seçilmişti. Abbas konuşmasında işgal edilmiş İsrail toprakları altında bağımsız bir Filistin devleti kurma sözü verdi.

El Fetih dün de en büyük karar mekanizmalarından, Merkez Komitesi ve Devrim Konseyi’nin üyelerini belirledi.

XS
SM
MD
LG