Erişilebilirlik

Endonezya'da İslamcı Militanlara Darbe


Endonezyalı yetkililer İslamcı terör örgütü liderlerinden Nuriddin Muhammed Top'un öldürüldüğüne inandıklarını açıkladı. Yetkililer, yapılan operasyonlarda Cumhurbaşkanı Susilo Bangbang Yodhoyono'ya suikast girişiminin de engellendiğini bildirdi.

Endonezya'da bir dizi intihar saldırısından sorumlu tutulan Nuriddin'in öldürüldüğünün DNA testi yapıldıktan sonra doğrulanabileceği belirtiliyor.

Nuriddin geçen ay Jakarta'da Ritz Carlton ve Marriott otellerine düzenlenen saldırılardan da sorumlu tutuluyor.

Polis, Java adasında İslamcı militanların kullandığı bir eve operasyon düzenledi. Operasyonlardan sonra Nuriddin'in cesedinin otopsi için Cakarta'ya gönderildiği yönünde haberler var. Nuriddin daha önce de defalarca operasyonlardan sağ kurtulmuştu. Ancak polisin bu sefer hedefine ulaştığı bildiriliyor.

Öte yandan Cakarta'nın hemen dışında yapılan bir başka operasyon sonucu da Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bangbang Yodhoyono'ya suikast yapmayı planlayan iki militanın öldürüldüğü açıklandı. Opearsyonda bomba ve saldırıda kullanılacak araca el konduğu duyuruldu. Yetkililer Nuriddin Muhammed Top'un bu hücrenin de lideri olduğuna inanıyor.

Nuriddin Muhammed Top'un lideri olduğu örgüt 'İslam Cemaati' terör örgütüyle bağlantılı. Bu örgüt 2002 ve 2005 Bali adası saldırılarını düzenlemişti.

XS
SM
MD
LG