Erişilebilirlik

İran'da Hükümet Kurma Çalışmaları Protestolu Başladı


İran’da Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, yeni hükümetini kurma çalışmalarına başladı. Ahmedinejat’ın kabinesini 19 Ağustos’a kadar açıklaması gerekiyor.

Ahmedinejat, dün yemin ederek ikinci dönem görevine başlarken, yüzlerce muhalefet yanlısı protesto gösterileri düzenledi.

Aralarında eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani ve başkan adayı Mir Hüseyin Musavi’nin bulunduğu birçok muhalefet lideri mecliste düzenlenen törene katılmadı.

Bugün yargılanmaları beklenen yaklaşık 100 önde gelen reform yanlısı siyasetçinin duruşması cumartesiye ertelendi.

Öte yandan Avrupa Birliği, Ahmedinejat’a kutlama mesajı göndermeme kararı aldı.

AB Ahmedinejat'ı Kutlamıyor

İran’daki olaylı seçimlerin ardından ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen ve yemin ederek göreve başlayan Mahmud Ahmedicenad’ı kutlamayanlar arasına Avrupa Birliği de katıldı. Daha önce bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri Ahmedinecad’ı kutlamama yoluna gitmişlerdi. Avrupa Birliği Komisyonu da dün bu akıma katıldı.

Normalde seçilen her liderin Avrupa Birliği Komsiyonu tarafından kutlanması gelenektendir. Ancak bu gelenek Ahmedinecad için işletilmiyor. İran liderine yönelik tutum Avrupa Birliği Komisyonu sözcülerinden Amadeu Altafaj Tardio tarafından net bir şekilde ortaya kondu.

Sözcü, Avrupa Birliği’nin Tahran’a kutlama mesajı göndermediğini ve bu yönde bir niyetinin de olmadığını söyledi. Avrupa Birliği Dönem Başkanı İsveç’ten gelen bilgiler de Birlik ülkeleri adına Ahmedinecad’ın kutlanmasının söz konusu olmayacağı yönünde. Bununla birlikte İsveç’in Tahran Büyükelçisi Ahmedinecad’ın yemin törenine katıldı.

Avrupa Birliği’nin Ahmedinecad’a soğuk davranmasının iki önemli nedeni var. Bunlardan ilki son seçimler sonrasında yaşanan olaylar. Brüksel çıkan olaylara müdahalenin çok sert olduğu görüşünde. Zaten bu yönde düşünüldüğü de yapılan kınama açıklamalarıyla net bir şekilde ortaya kondu. İkinci nedense tüm uluslararası telkinlere karşın Tahran’ın nükleer programına yönelik adımları atmayı sürdürmesi.

İran’ın nükleer program konusundaki ısrarı ve işbirliğine sıcak bakmaması Brüksel açısından ciddi bir kaygı kaynağı olmayı sürdürüyor. Avrupa Birliği istediğini yaptıramasa da İran’la diyaloğun tamamen kesilmemesi için oldukça yoğun bir çaba içinde. Ancak bu çaba her fırsatta İran’ın kınanmasını engelleyen bir niteliğe sahip değil.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı İsveç yaptığı yazılı açıklamayla İran’ın 30 Temmuz’da Kereç kentinde 24 kişiyi topluca idam etmesini kınadı. Açıklamada, İran’ın toplu idamlar dahil olmak üzere idam cezasını sıkça tercih etmesinin endişe yarattığı belirtilerek İran yönetimine idam cezasını tamamen kaldırması ve daha önce verilen idam cezalarını infaz etmemesi çağrısı yapıldı.

XS
SM
MD
LG