Erişilebilirlik

Türkiye Nüfus Artışında Avrupa'da Birinci


Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat’ın yayımladığı veriler Türkiye’nin nüfus artışında Avrupa Birliği ülkelerini net bir şekilde geride bıraktığını gösteriyor. 2009 başı itibarıyla Türkiye'nin nüfusunun bir önceki yıla oranla net 931 binlik artışla 71 milyon 517 bine ulaştığı belirlendi. Avrupa Birliği ülkelerindeki artış Türkiye'dekine oranla oldukça düşük kaldı. 27 üyeli Avrupa Birliği'nin toplam nüfusu 499 milyon 795 bin oldu.

Eurostat'ın çalışmasına göre geçen yıl Türkiye'de 1 milyon 272 bin bebek doğdu. Kayıtlara geçen ölüm sayısı ise 454 bin kişi olarak belirlendi. Türkiye'nin aldığı göç oranı ise 113 bin oldu. Bu veriler ışığında yakalanan 931 bin kişilik nüfus artışı Türkiye'yi AB ülkeleri, aday ülkeler, İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre'den oluşan listenin başına oturttu. 545 bin artışla İspanya, 441 bin artışla İngiltere ve 434 bin artışla İtalya listede Türkiye'yi izleyen ülkeler oldu.

Avrupa Birliği üyeleri arasında nüfusun azaldığı ülkelere de rastlamak mümkün. Bu ülkelerin başını ise 27 üye ülkenin en kalabalığı olan Almanya çekiyor. Eurostat’a göre Almanya'da nüfus 168 bin kişi azalmış. Avrupa Birliği’nin nüfusu azalan diğer ülkelerinin başını 34 bin kişililk eksilmeyle Bulgaristan olurken bu ülkeyi Romanya, Litvanya, Macaristan, Letonya ve Estonya izledi. Avrupa Birliği üyeliğine aday olan Hırvatistan da nüfusu azalan ülkeler arasında yer aldı.

Avrupa Birliği’nde geçen yıla oranla belli bir nüfus artışı var ancak bu sadece doğumlardan kaynaklanmıyor. Eurostat verileri Avrupa Birliği'ndeki genel nüfus artışının en önemli nedeninin göç alınması olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 500 milyon nüfuslu Avrupa Birliği'nde geçen yıl kaydedilen doğum sayısı 5 milyon 421 bin, ölüm sayısı ise 4 milyon 835 bin olarak belirlendi. 27 ülkenin aldığı göç sayısı ise 1 milyon 549 bin oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde en fazla göç alan ülkeler ise 438 bin kişiyle İtalya, 414 bin kişiyle İspanya ve 226 bin kişiyle İngiltere şeklinde sıralandı. Nüfus çıkışının en fazla yaşandığı ülke ise 15 bin kişiyle Polonya oldu.

Avrupa Birliği’nin en kalabalık olduğu ülkelere bakıldığında ilk sırada Almanya görülüyor. Almanya’nın nüfusu 82 milyon 50 bin olarak belilrendi. Bu ülkeyi 64 milyon 351 binle Fransa ve 61 milyon 635 binle İngiltere izledi. Avrupa Birliği’nin en az nüfuslu ülkesi ise 414 bin kişiyle Malta oldu. 494 bin kişiyle Lüksemburg ve 794 bin kişiyle Kıbrıs bu ülkenin hemen üstünde yer aldı.

XS
SM
MD
LG