Erişilebilirlik

BM: 'Taleban'ın Üst Düzey Kadrosuyla Görüşülsün'


Birleşmiş Milletler’in Afganistan temsilcisi, ülkedeki çatışmaları durdurmak amacıyla, en tepedeki Taleban liderleriyle görüşülmesi çağrısında bulundu.

Kabil’de gazetecilere açıklama yapan Kai Eide, kapsamlı bir barış sürecine ulaşabilmek için silahlı Taleban sorumlularıyla görüşmenin yeterli olmayacağını savundu.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taleban lideri Molla Ömer’in de bulunduğu üst düzey kadroyla görüşmeyi öneriyordu. Molla Ömer ise, yabancı kuvvetler Afganistan’ı terk etmedikçe barış görüşmelerine katılmayı reddetmişti.

Öte yandan son iki günde Afganistan’da dokuz koalisyon askeri öldü. Askerlerin altısının Amerikalı, ikisinin Kanadalı ve birinin de Fransız olduğu bildirildi.

Taleban militanları cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 20 Ağustos tarihi yaklaştıkça saldırılarını artırmış bulunuyor.

Bu arada eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, NATO genel sekreteri olarak yeni görevine Cumartesi günü başladı. Rasmussen, önümüzdeki dört yıldaki planlarını bugün yapacağı basın toplantısında açıklayacak.

XS
SM
MD
LG